Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
22-02-2016 (23:45)

USA/Na Wall Street solidne wzrosty

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami najważniejszych indeksów, głównie dzięki wzrostom cen surowców, w tym ropy naftowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,40 proc. do 16 620,66 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,45 proc. do 1945,50 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,47 proc. do 4570,61 pkt.

"Mamy kontynuację odbicia po wielkiej korekcie, którą wcześniej zaliczyliśmy. Wyniki spółek są nieco lepsze od niskich oczekiwań, wyceny na rynku stały się atrakcyjne, a nastroje są bardzo, bardzo negatywne. To wszystko, w połączeniu z faktem, że mamy odreagowanie na cenach ropy naftowej, przyczyniło się do rozpoczęcia odbicia" - powiedział Eric Green, dyrektor działu analiz z Penn Capital.

Wzrost ceny ropy naftowej spowodowały m.in. informacja o kolejnym spadku liczby instalacji wydobywczych w USA i prognoza Międzynarodowej Agencji Energii, zakładająca dalszy spadek produkcji surowca za oceanem. Ceny Brent poszły w górę o ponad 6 proc.

Dodatkowo wycenę surowca wsparła poniedziałkowa prognoza Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). W dokumencie organizacja prognozuje, że produkcja ropy naftowej z łupków w USA spadnie o 600 tys. baryłek dziennie oraz kolejnych 200 tys. baryłek dziennie w przyszłym roku.

Wzrosty na światowych rynkach notują także inne surowce. Cena rudy żelaza jest na najwyższym poziomie od października ubiegłego roku. Najdroższa od sierpnia jest stal, a cynk - od października.

Polub WP Finanse