Trwa ładowanie...

W lipcu wzrósł Wskaźnik Dobrobytu

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa w lipcu, zyskał 0,4 pkt - poinformowało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Share
W lipcu wzrósł Wskaźnik Dobrobytu
Źródło: Jupiterimages
d3sj3t5

"Poprawa na razie jest niewielka w stosunku do spadków, jakie odnotowano w ostatnich trzech miesiącach. Jednak wyraźnemu ograniczeniu uległo negatywne działanie inflacji. Jej spadek z 5 proc. w maju br. do 4,2 proc. w czerwcu, szczególnie odczuwalny w przypadku cen żywności, paliw oraz odzieży wpłynął na poprawę sytuacji gospodarstw domowych" - napisano w komentarzu.

"Do wzrostu wskaźnika przyczynił się również wzrost wynagrodzeń. W czerwcu wzrosły one o blisko 6 proc. w stosunku do roku ubiegłego - rosły, więc szybciej niż inflacja. Osłabło jednak tempo wzrostu zatrudnienia.

W warunkach przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń oraz zamiarów podwyższenia płacy minimalnej należy liczyć się z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, oraz wzrostem zatrudnienia w szarej strefie, co negatywnie wpłynie na dobrobyt gospodarstw domowych" - dodano.

d3sj3t5

Podziel się opinią

Share
d3sj3t5
d3sj3t5