Trwa ładowanie...
d30hdzz

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 30 czerwca, 20.00

...

Share
d30hdzz

30.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Greccy deputowani przyjęli w czwartek drugą ustawę oszczędnościową na lata 2011-2015. Od przyjęcia pakietu oszczędnościowego Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska uzależniają przyznanie pogrążonej w kryzysie Grecji kolejnej transzy pomocy.

- Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble poinformował w czwartek, że jego resort porozumiał się z niemieckimi bankami w sprawie ich dobrowolnego udziału w drugim pakiecie pomocy dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

- Unia Europejska zamknęła w czwartek negocjacje akcesyjne z Chorwacją - poinformował komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Rozdziały negocjacji zamknięte w ostatniej kolejności obejmowały: sądownictwo, stocznie, finanse i tzw. inne sprawy.

d30hdzz

- Trzęsienie ziemi o sile 5,4 stopnia w skali Richtera zarejestrowano w czwartek rano w środkowej części Japonii - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Siedem osób zostało niegroźnie rannych.

- Organizatorzy tzw. Flotylli Wolności, którzy w najbliższych dniach chcą przełamać izraelską blokadę morską i popłynąć z pomocą humanitarną do Strefy Gazy, poinformowali że Izrael dokonał sabotażu na kolejnym należącym do nich statku - pisze w czwartek AP.

- Książę William i księżna Catherine przybyli w czwartek do Kanady z pierwszą oficjalną wizyta zagraniczną od czasu ich ślubu w kwietniu. Oczekuje się, że wizyta ta przyciągnie rekordowe tłumy.

- W Chinach oddano do użytku najdłuższy most poprowadzony nad morzem - podały w czwartek chińskie media. Przerzucony nad zatoką Jiaozhou most ma 42 km długości i łączy portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao.

d30hdzz

- Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie poinformowały w czwartek, że zabiły podczas nalotu ważnego dowódcę siatki Hakkaniego, radykalnej grupy stanowiącej część ruchu talibów.

- W starciach demonstrantów z policją w centrum Aten w środę i w nocy ze środy na czwartek prawie 150 osób, w tym 49 policjantów, odniosło obrażenia. Poszkodowanym udzielano pomocy w szpitalach - poinformowała policja i resort zdrowia.

- Drugi proces byłego prezydenta Tunezji Zina el-Abidina Ben Alego, który miał się rozpocząć w czwartek w Tunisie, został przeniesiony na 4 lipca z powodu strajku sędziów - poinformował sędzia prowadzący sprawę.

- Bułgaria i Rosja odłożyły na kolejne 3 miesiące podpisanie porozumień o budowie drugiej elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem - poinformował w czwartek dziennik "Dnewnik", powołując się na szefa bułgarskiego resortu gospodarki i energetyki Trajczo Trajkowa.

d30hdzz

- Na Białoruś wciąż nie dociera rosyjski prąd, którego dostawy wcześniej przerwano w środę z powodu nieuregulowania przez Mińsk zaległych płatności - podała w czwartek białoruska niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

- Białoruski MSZ może przekazać Polsce notę o wejściu w życie umowy o małym ruchu granicznym w drugiej połowie roku - powiedział w czwartek rzecznik MSZ Białorusi Andrej Sawinych.

- Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle skrytykował w czwartek projekt nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Jak oświadczył, Niemcy nie są gotowe zaakceptować proponowanej wielkości budżetu jak również nowego podatku europejskiego.

- "Budżet przedstawiony przez Komisję Europejską jest zbyt duży" - stwierdziła w czwartek szwedzka minister ds. europejskich Birgitta Ohlsson, komentując propozycję zwiększenia o 5 proc. wysokości budżetu UE na lata 2014-2020 w porównaniu z poprzednim okresem.

d30hdzz

- Na tydzień przed opuszczeniem rządowych stanowisk ministrowie gabinetu Jose Socratesa wydali polecenie "wyczyszczenia" komputerów w swoich resortach - poinformował w czwartek dziennik "I".

- Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek pakiet ustaw, które zakładają stopniową rezygnację z wykorzystania energii atomowej do końca 2022 r. oraz szybszy rozwój energii opartej na źródłach odnawialnych.

- Najdłuższy na świecie gazociąg, którym gaz z Turkmenistanu płynie do Szanghaju, Kantonu i przemysłowego zagłębia w delcie Rzeki Perłowej w Chinach oraz do Hongkongu, już działa - informuje w czwartek chińska agencja Xinhua.

- Litewscy deputowani do Parlamentu Europejskiego zaapelowali w czwartek do ministra spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego, by odcinał się od osób i inicjatyw w obu krajach, których działania przyczyniają się do wzrostu napięcia między narodowościami.

d30hdzz

- Stany Zjednoczone wznowią ograniczone kontakty z egipskim Bractwem Muzułmańskim - zapowiedziała w czwartek amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton na konferencji prasowej w Budapeszcie. Clinton kończy w czwartek wizytę na Węgrzech.

- Komisja Europejska ostrzegła Hiszpanię i sześć innych państw UE przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu w 2009 i 2010 roku, które mogły mieć związek ze szczepem bakterii EHEC w Niemczech i Francji. (PAP)

zdz/ jtt/

d30hdzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30hdzz
d30hdzz