Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Z jakich powodów banki najczęściej odrzucają wnioski kredytowe?

Czasami podczas składania wniosku o kredyt podejrzewamy, że otrzymamy negatywną decyzję kredytową, czy to z jakiegoś konkretnego powodu, czy ze względu na bliżej nieokreślone przeczucie. Bywa też, że jesteśmy wręcz pewni, że kredyt otrzymamy, a następnie decyzja banku nas szokuje.

Share
 Źródło: materiały partnera
d3ap3jv

Trzeba jednak pamiętać, że działaniami instytucji finansowych kieruje logika i nawet, jeśli na pierwszy rzut oka decyzja jest niezrozumiała, to z pewnością stoją za nią jakieś konkretne przesłanki. Można wyróżnić kilka powodów odrzucania wniosków o kredyt, które powtarzają się najczęściej. Warto dokładniej je omówić, aby być lepiej w stanie przewidzieć, na jaką decyzję kredytową będziemy mogli liczyć (bądź też, jeśli już złożyliśmy wniosek i został on odrzucony, czemu tak się stało).

Niska zdolność kredytowa

Zbyt niska zdolność kredytowa widnieje jako przyczyna odrzucenia wniosków o kredyt bardzo często, ale jest to sformułowanie tak ogólne, że wielu osobom nic nie mówi. W pierwszej kolejności trzeba więc wyjaśnić, czym jest zdolność kredytowa i co to znaczy, że jest zbyt niska. Otóż zdolność kredytowa to inaczej zdolność do terminowej spłaty całości zadłużenia, wraz z odsetkami i innymi opłatami.

Obliczając ją, banki biorą pod uwagę przede wszystkim dochody, formę zatrudnienia (za najlepszą uznawana jest umowa o pracę na czas nieokreślony), koszty utrzymania oraz aktualnie posiadane kredyty oraz pożyczki. Każdy bank ma jednak nieco inne algorytmy i może ustalać inną akceptowalną granicę ryzyka, dlatego tej samej osobie jeden bank może wyliczyć niższą zdolność kredytową, a drugi wyższą.

d3ap3jv

Zbyt niska zdolność kredytowa oznacza, że według szacunków banku po opłaceniu wszystkich rachunków, rat i poniesieniu innych stałych wydatków prawdopodobnie danej osoby nie byłoby stać na terminową spłatę raty nowego zobowiązania (bądź też rata byłaby opłacona "na styk" i w przypadku chwilowych problemów finansowych mogłaby okazać się zbyt dużym wyzwaniem).

Negatywna historia kredytowa

Drugą często spotykaną przyczyną odrzucenia wniosku kredytowego jest negatywna historia kredytowa. Historia kredytowa to zapis tego, jak dana osoba spłacała obecne kredyty, a także część pożyczek – z BIK-iem, który przechowuje tego typu dane, współpracują wszystkie banki, ale tylko część firm pożyczkowych.

Negatywna historia kredytowa to nic innego, jak historia pełna wpisów o opóźnieniach w spłacie. Co ważne, BIK przechowuje negatywne wpisy przez aż 5 lat po spłacie problematycznego kredytu lub pożyczki, a nie usuwa ich od razu po uregulowaniu długu.

Świeżo uregulowane zobowiązania można usunąć od razu spłacie, ale one dobrze świadczą o danej osobie i warto, aby pozostały w bazie. Inaczej jest oczywiście w przypadku wpisów negatywnych - im większe opóźnienia i im więcej takich wpisów, tym trudniej będzie uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

d3ap3jv

Co ciekawe, pusta historia kredytowa też może być przeszkodą w uzyskaniu kredytu, zwłaszcza, jeśli chodzi o zobowiązanie na sporą kwotę, czyli na przykład kredyt hipoteczny. Potencjalny wierzyciel nie jest bowiem w stanie przewidzieć, czego może się po danej osobie spodziewać, jeśli nie może oprzeć się na danych historycznych.

Błędy formalne

Wbrew pozorom łatwo jest się pomylić we wniosku o kredyt, zwłaszcza, jeśli wypełnia się go w pośpiechu lub w stresie. Najłatwiej o pomyłkę przy danych, które składają się z trudnych do zapamiętania ciągów liczb, takich jak NIP pracodawcy czy numer konta bankowego, na które mają być wypłacone środki.

Błędy formalne, które prowadzą do odrzucenia wniosku zdarzają się więc dość często. Na szczęście na taką przyczynę odmowy przyznania kredytu łatwo znaleźć lekarstwo – wystarczy wypełnić wniosek ponownie, tym razem sprawdzając dokładnie wszystkie dane.

Problem z uzyskaniem kredytu – co robić?

Jeśli obawiamy się, że bank odrzuci nasz wniosek kredytowy, czy to z któregoś z powodów wspomnianych powyżej, czy z innego względu, nie należy się poddawać. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, że nie ma żadnych szans na pozytywną decyzję kredytową. Często nawet w bardzo trudnej sytuacji da się znaleźć korzystne rozwiązanie, natomiast niekoniecznie będzie ono możliwe do wykorzystania samodzielnie. Konieczna może być pomoc wykwalifikowanego eksperta.

d3ap3jv

W przypadku kredytów i pożyczek wykwalifikowanym ekspertem jest przede wszystkim pośrednik kredytowy, nazywany niekiedy również doradcą kredytowym. Jest to osoba, która, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, a także doskonałej znajomości polskiego rynku usług finansowych, z dużym prawdopodobieństwem będzie w stanie rozwiązać problemy z uzyskaniem kredytu.

Wynika to z faktu, że najlepsi doradcy, tacy jak Spłata Pożyczek, doskonale znają zasady panujące w poszczególnych bankach i są w stanie ustalić, w którym najlepiej złożyć wniosek, ponieważ to w nim szanse na pozytywną decyzję kredytową będą najwyższe. Profesjonalnego pośrednika kredytowego można znaleźć tutaj: http://splatapozyczek.pl/. Poza pomocą w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, pośredni wesprze klienta również między innymi w załatwianiu wszelkich formalności związanych z kredytem, dzięki czemu cały proces jego zaciągania przebiegnie szybciej i sprawniej.

Artykuł sponsorowany
d3ap3jv
d3ap3jv
d3ap3jv