Zabezpieczenie finansowe dzięki oszczędzaniu – czym jest poduszka finansowa?
Wiele osób oszczędzanie kojarzy z odkładaniem pieniędzy na drobne lub większe przyjemności. Jednak powinno ono być związane również z poczuciem bezpieczeństwa finansowego. Może bowiem się okazać, że w trudniejszych czasach będą potrzebne większe nakłady finansowe. Zobacz, dlaczego oszczędzanie jest tak istotne.
Dlaczego oszczędzanie jest tak ważne?
Oszczędzanie pieniędzy jest ważne z wielu względów. Z jednej strony pozwala na korzystanie z rzeczy czy usług, na które normalnie nie można sobie pozwolić. Odkładanie pieniędzy na drobne czy większe przyjemności przychodzi znacznie łatwiej, gdyż jest ku temu odpowiednia motywacja. Jednak tak jak to zostało wcześniej wspomniane, pieniądze warto odkładać także na czarną godzinę. Życie bowiem składa się z wielu różnych sytuacji i niektóre z nich mogą być mało przyjemne. Czasem zdarzają się one nagle, np. awaria sprzętu AGD, zalanie czy stłuczka samochodem. Są też trudniejsze okresy wymuszające "zaciśnięcie pasa", w czasie których wcześniejsze oszczędności mogą okazać się bardzo przydatne. Przykładem może być długotrwała choroba, brak możliwości znalezienia pracy czy sytuacje zewnętrzne, np. wysoka inflacja.
Poduszka finansowa – co to takiego?
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie finansowe swojej przyszłości na nieprzewidziane sytuacje jest poduszka finansowa. Co to takiego? To nic innego jak określona kwota pieniędzy, która pozwoli na spokojne przeżycie przez założony przez siebie czas w razie chwilowych problemów finansowych. Wskazuje się, że wartość poduszki finansowej powinna mieć równowartość minimum trzykrotnych dochodów dla danego gospodarstwa domowego. Jako optymalne rozwiązanie wskazuje się jednak poduszkę o wartości sześciokrotnych dochodów. Natomiast możliwość stworzenia zabezpieczenia o równowartości dwunastokrotności dochodów daje już poczucie stabilnej sytuacji finansowej.
W jaki sposób stworzyć własną poduszkę finansową?
Tutaj można zadać sobie pytanie, czy stworzenie poduszki finansowej wiąże się z dużymi wyrzeczeniami. Jeżeli zostanie to mądrze przeprowadzone, nie trzeba drastycznie ograniczać codziennych wydatków. Można zacząć od odkładania niewielkich kwot. Ważne, by robić to regularnie. Warto korzystać z możliwości, jakie dają produkty finansowe, takie jak konta oszczędnościowe czy lokaty. Dobrze jest też przyjrzeć się swoim codziennym wydatkom i w razie potrzeby zmienić budżet domowy. Kolejnym korzystnym rozwiązaniem jest uczestnictwo w różnego rodzaju programach lojalnościowych, szczególnie tych, które umożliwiają wymianę zebranych punktów na przydatne w domu produkty lub na obniżanie rachunków za zakupy w różnych miejscach. Przykładem takiego programu jest PAYBACK.
WP Finanse na: