Trwa ładowanie...

Zerowy PIT dla młodych. W 2019 r. trzeba złożyć oświadczenie

Dzięki zmianom w podatkach osoby, które nie ukończyły 26 lat, już wkrótce nie będą płacić podatku dochodowego. Aby mieć więcej pieniędzy na koncie, trzeba jednak podjąć pewne kroki. Uspokajamy: to nic trudnego.

Zerowy PIT dla młodych. W 2019 r. trzeba złożyć oświadczenieŹródło: Shutterstock.com
d2vn45q
d2vn45q

By nie płacić podatku dochodowego, czyli skorzystać z ustawy o zerowym PIT, trzeba spełnić kilka warunków: mieć nie więcej niż 26 lat, pracować na etacie lub umowie-zleceniu, a także zarabiać nie więcej niż 85 528 zł rocznie (ponieważ ustawa wchodzi w życie w środku roku, w okresie od sierpnia do grudnia br. dochody nie mogą przekroczyć 35 636,67 zł).

Młody pracownik musi jednak poinformować pracodawcę/zleceniodawcę o tym, że pragnie skorzystać z ulgi. "Fakt" przypomina, że kto nie złoży oświadczenia o tym, że jego dochody od sierpnia do grudnia nie przekroczą kwoty 35 636,67 zł, obniżki nie odczuje, bo pracodawca nadal będzie potrącać zaliczki na podatek.

Sytuacja zmieni się od stycznia 2020 r., bo wtedy pracodawcy będą musieli automatycznie wszystkim młodym pracownikom wypłacać więcej pieniędzy do ręki, a urząd skarbowy zwrócić nadpłacony podatek.

Obejrzyj: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

Jak napisać oświadczenie? Nie musi być długie, wystarczy krótka informacja o tym, że nasz dochód nie przekroczy ustawowego limitu. W zupełności wystarcza następująca treść:

d2vn45q

"Oświadczam, że uzyskane przeze mnie w okresie od 1 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. przychody ze stosunku pracy / umowy zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą w całości zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż ich suma nie przekroczy 35.636,67 złotych".

Pod treścią należy złożyć odręczny podpis.

Ile można zyskać na zmianach? Zarabiający pensję minimalną, czyli 2250 zł brutto, na obniżeniu PIT zyskają już od sierpnia 133 zł miesięcznie, czyli do końca roku w ich kieszeni zostanie aż 665 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vn45q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn45q