Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Zupełnie nowy poziom e-fakturowania! Skorzystaj z aplikacji Taxon i ciesz się wygodą oraz szybkością działania

Polski rząd dąży do cyfryzacji i automatyzacji wielu branż, a e-faktury już teraz małymi kroczkami wchodzą do codziennego użytkowania. Wkrótce jednak do stosowania ich zobligowani będą wszyscy właściciele biznesów – zarówno tych małych, jak i ogromnych. Jak zapewniają rządzący, celem jest ułatwienie rozliczeń oraz sprawniejszy przepływ dokumentów, a same e-faktury przynieść mają przedsiębiorcom ogromne korzyści. Wiele osób obawia się jednak nowego Krajowego Systemu e-Faktur oraz związanych z nim ewentualnych trudności. Na szczęście z pomocą przychodzą tu komercyjne programy do fakturowania, stworzone przez profesjonalistów w przystępny, czytelny i intuicyjny sposób, który wszystko ułatwi.

 Źródło: Materiał Partnera
d104tg4

E-faktury obowiązkowe od 2023 roku

Zmiany związane z fakturowaniem wynikają z podpisanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy z dn. 29.10.2021 roku. Dotyczyła ona zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, a także kilku innych ustaw. To, co jest w tym jednak najważniejsze dla przedsiębiorców, to fakt, że do polskiego systemu podatkowego wprowadzone zostały nowe przepisy związane z fakturami elektronicznymi. Zgodnie z nimi, właściciele polskich firm już od 1.01.2022 roku mogą dobrowolnie wystawiać e-faktury, a od pierwszego dnia przyszłego roku korzystanie z ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, zgodnych z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), będzie obowiązkowe dla każdej firmy.

Co to jest e-faktura i na czym polega?

Mówiąc o fakturze ustrukturyzowanej, nazywanej powszechnie e-fakturą, nie chodzi jednak o popularne obecnie dokumenty elektroniczne, wysyłane np. w formacie PDF. Zmiany wprowadzone przez rząd przyjmują bowiem nowe dokumenty w formacie XML. Dlaczego właśnie taki? Ze względu na zgodność ze strukturą logiczną dostępną na platformie ePUAP, opublikowaną w CRWDE. Jak podkreślają rządzący, zgodność ta jest niezwykle istotna, ponieważ usprawni przesył dokumentów oraz sprawi, że firmowa księgowość będzie zdecydowanie łatwiejsza. Ministerstwo Finansów zaznacza również, że warto jak najszybciej zacząć korzystać z tego rozwiązania i wystawiać e-faktury w nowej formie - nawet już w tym roku, gdy nie jest to jeszcze obowiązkowe.

 Materiał Partnera
Źródło: Materiał Partnera

Krajowy System e-Faktur – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Zgodnie z zapowiedziami, każdy przedsiębiorca w 2023 roku będzie musiał rozliczać się przez swoje własne konto w systemie KSeF. Ma zostać ono przygotowane w taki sposób, by dało się za jego pośrednictwem zarówno szybko i łatwo wystawiać e-faktury, jak również je odbierać. W tym drugim przypadku oczywiście nadal występowała będzie konieczność akceptacji przyjęcia dokumentu przez odbiorcę, a wszystko ma bazować na takich samych zasadach, jakie obecnie obowiązują w przypadku fakturowania elektronicznego.

d104tg4

Ministerstwo Finansów deklaruje, że wszyscy przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą automatycznie otrzymają uprawnienia umożliwiające korzystanie z rządowego systemu. Nie oznacza to jednak, że e-faktury wystawiać i odbierać będzie mógł wyłącznie właściciel firmy – otrzyma on możliwość upoważnienia do tego odpowiednich osób, np. księgowych czy biur rachunkowych, z którymi współpracuje. Co więcej, wystawianie i odbieranie e-faktur ma być możliwe nie tylko przez darmowy serwis rządowy, ale także przez komercyjne, intuicyjne programy. Świetnie sprawdzić się tu może Taxon – aplikacja do faktur, dzięki której fakturowanie nie sprawi nikomu większych kłopotów, a realizowane będzie sprawnie i szybko.

Jakie są zalety Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak wynika z rządowych zapowiedzi, wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur i zobligowanie do korzystania z niego wszystkich przedsiębiorców ma szereg zalet. Co ciekawe, korzyści z niego wynikające mają odczuć zarówno właściciele firm, jak i interes państwa. Wśród najczęściej wymienianych są m.in.:

  • Przechowywanie wszystkich dokumentów w systemie KSeF;
  • Ograniczenie formalności, bo wszystkie transakcje odbywać się będą wewnątrz jednego systemu;
  • Przyśpieszenie realizacji zwrotu VAT z 60 do 40 dni;
  • Wszystkie faktury wystawiane będą według jednego wzorca, co wspomoże ich czytelność; 
  • Każda wystawiona e-faktura zostanie zarejestrowana w systemie, co znacznie ograniczy możliwość występowania oszustw.

Taxon to odpowiedź na Twoje problemy z e-fakturami

Tak gwałtowne i poważne zmiany zawsze wywołują ogromne zaniepokojenie u przedsiębiorców. Obsługa nowych systemów oraz zrozumienie zasad ich działania to często długotrwały proces, na który właściciele firm nie mają czasu. Na szczęście nasza aplikacja do faktur Taxon została stworzona z myślą o niesieniu pomocy właścicielom małych i dużych biznesów. Jest to nowoczesne i intuicyjne rozwiązanie, dzięki któremu wystawianie e-faktur nie będzie dla Ciebie i Twoich pracowników żadnym problemem. Przekonaj się sam, że załatwianie formalności firmowych może być szybkie i bezproblemowe.

Artykuł sponsorowany
d104tg4
d104tg4