Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
prąd
Artykuł Sponsorowany
19-09-2022 11:13
Artykuł sponsorowany Optimal Energy

Zwróć uwagę na te 3 elementy, aby zmiana sprzedawcy prądu była korzystna

Stale rosnące ceny prądu sprawiają, że szukamy sposobów na niższe rachunki za energię elektryczną. Jednym z nich jest zmiana sprzedawcy prądu na tańszego. Rosnącą świadomość w tej kwestii potwierdza natomiast to, że tylko od stycznia 2021 roku do kwietnia 2022 roku na taki krok zdecydowało się aż 26,5 tysiąca gospodarstw domowych. Aby zamiana sprzedawcy prądu była jednak opłacalna, należy przed podpisaniem nowej umowy dokładnie przeanalizować jej warunki, a o najważniejszych z nich dowiesz się z tego artykułu

 Źródło: materiały partnera
dz3yf84

Ile pozwala zaoszczędzić zmiana sprzedawcy prądu?

Choć średnia cena 1 kWh energii elektrycznej w naszym kraju wynosi około 92 groszy, to w zależności od sprzedawcy prądu może być ona niższa lub wyższa nawet o kilka groszy. Wybierając więc najkorzystniejszą ofertę, zmiana sprzedawcy prądu pozwala zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Skala oszczędności uzależniona jest natomiast od liczby zużywanych miesięcznie kilowatogodzin energii elektrycznej oraz różnicy w cenie prądu, występującej między starym a nowym sprzedawcą. 

Jak wygląda proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej?

Obecnie zmiana sprzedawcy prądu jest niezwykle prosta, a związane z nią formalności zostały zredukowane do niezbędnego minimum, za sprawą możliwość udzielenia pełnomocnictwa dla nowo wybranej firmy. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które chcą skorzystać z takiej możliwości wystarczy, że podpiszą umowę z nowym sprzedawcą prądu i udzielą mu pełnomocnictwa do załatwiania wszelkich spraw związanych z między innymi:

  • wypowiedzeniem umowy z poprzednią firmą,
  • w razie potrzeby dostosowaniem licznika do nowej taryfy prądu, 
  • powiadomieniem operatora systemy dystrybucyjnego o zmianie. 

Jeśli chodzi natomiast o dokumenty, które są niezbędne do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, jest to wyłącznie dokument potwierdzający tożsamość, na przykład dowód osobisty oraz aktualna umowa ze sprzedawcą prądu i ostatnia faktura za prąd. 

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Najważniejsze kwestie przy zmianie sprzedawcy prądu

Aby zmiana sprzedawcy prądu zakończyła się powodzeniem, czyli niższymi rachunkami za energię elektryczną najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej oferty na rynku. W tym celu można posłużyć się specjalnymi porównywarkami sprzedawców prądu lub samodzielnie analizować udostępniane przez nich propozycje. Podczas porównywania ofert najważniejsze są natomiast trzy kwestie, o których więcej piszemy poniżej. 

dz3yf84

Cena za 1 kWh energii elektrycznej

Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić przede wszystkim uwagę podczas wyboru oferty nowego sprzedawcy prądu, jest cena za 1 kWh energii elektrycznej. To ona wpływa bowiem w dużej mierze na wysokość rachunków za energię elektryczną. Im więc jest ona niższa, tym zapewni większe oszczędności. 

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez sprzedawców prądu, jeśli chodzi o stawki za energię elektryczną, jest gwarancja stałej ceny, która obowiązuje najczęściej w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Wybierając je, można mieć pewność, że koszt 1 kWh prądu pozostanie niezmienny przez całą umowę. Najczęściej jest on jednak nieco droższy niż w klasycznych ofertach. 

Wysokość opłaty handlowej

Na wysokość rachunków za energię elektryczną oprócz ceny za 1 kWh prądu składa się także wiele dodatkowych opłat. Wiele z nich jest niezależnych od nas, jednak na niektóre, takie jak opłata handlowa, możemy mieć wpływ. Warto więc, aby jej stawka była niezmienna przez cały okres trwania umowy oraz możliwie jak najniższa. 

Okres trwania umowy z nowym sprzedawcą prądu i warunki jej wypowiedzenia

Ostatnią najważniejszą kwestią przy zamianie sprzedawcy prądu na tańszego jest zwrócenie uwagi na okres trwania umowy oraz to jakie są jej warunki wypowiedzenia przed czasem. Kwestia ta może bowiem zablokować w przyszłości możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, gdyż wiele firm stosuje w jej przypadku kary umowne. Warto więc unikać takich ofert.

Artykuł sponsorowany Optimal Energy
dz3yf84
dz3yf84