Za świąteczne prezenty najchętniej płacimy gotówką

Gotówka jest najpopularniejszą formą płatności na wsi oraz w małych, średnich i dużych miastach (do 500 tys. mieszkańców). Jedynie w metropoliach (powyżej 500 tys. mieszkańców) 78 proc. respondentów planuje skorzystać z karty płatniczej.

Za świąteczne prezenty najchętniej płacimy gotówką
Źródło zdjęć: © Eastnews | Bartosz KRUPA/East News

13.12.2016 11:22

Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku najczęściej wybieraną przez Polaków metodą płatności za gwiazdkowe prezenty będzie gotówka, wynika z badania zrealizowanego przez Deutsche Bank. Widać jednak równocześnie wyraźny wzrost liczby osób korzystających z kart płatniczych - już co trzeci Polak planuje zapłacić w ten sposób za świąteczne zakupy, podano także.

Płacić za świąteczne prezenty gotówką zamierza w tym roku 62 proc. badanych. Gotówka jest najpopularniejszą formą płatności na wsi oraz w małych, średnich i dużych miastach (do 500 tys. mieszkańców). Jedynie w metropoliach (powyżej 500 tys. mieszkańców) 78 proc. respondentów planuje skorzystać z karty płatniczej, natomiast zaledwie 22 proc. zapowiedziało płatność przy użyciu gotówki. Z płatności gotówkowych najczęściej korzystają też najstarsi respondenci - aż 73 proc., podano w komunikacie.

- Zakupy z wykorzystaniem karty, oprócz większej wygody, mają inną istotną przewagę nad gotówką, szczególnie przy świątecznym zakupowym szaleństwie. Zwiększają poziom bezpieczeństwa naszych środków i możliwość kontrolowania wydatków na bieżąco. Każdy taki wydatek jest widoczny w systemie bankowości internetowej, co pozwala na dokładne przeanalizowanie naszych decyzji zakupowych - powiedziała dyrektor bankowości detalicznej i korporacyjnej Monika Szlosek, cytowana w komunikacie.

Od ubiegłorocznego badania wzrosła liczba Polaków deklarujących chęć zapłacenia za świąteczne zakupy "plastikami". Co ciekawe, w stosunku do ubiegłego roku nastąpiła wymiana - tym razem Polacy częściej chcą korzystać z kart debetowych (23,3 proc. badanych) niż z kredytowych (12,4 proc.). W sondażu z 2015 r. proporcja ta była odwrotna, podano również.

Badanie przeprowadził 18-19 listopada 2016 r. Instytut IBRiS na zlecenie Deutsche Bank, na wybranej losowo, reprezentatywnej grupie 1 100 Polaków, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)