Kolejki do szpitali jak były, tak są. Rekord w czekaniu to aż 17 lat

Średnio 3,7 roku czekają polscy pacjenci na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego. W pilnych przypadkach czas ten skraca się do półtora roku - wynika z najnowszego raportu Fundacji Watch Health Care.

Kolejki do szpitali jak były, tak są. Rekord w czekaniu to aż 17 lat
Phalinn Ooi/CC BY 2.0/flickr

04.04.2016 | aktual.: 06.06.2018 14:44

Są jednak ośrodki, gdzie chorzy czekają na taką operację nawet kilkanaście lat - mówi Natalia Majcherczyk z Fundacji Watch Health Care.

- Dla przypadku stabilnego, czyli dla osoby, która ma problem ze stawem biodrowym, odczuwa cały czas ból, w ośrodku w Katowicach musi czekać 17 lat na taki zabieg. W rekordowym ośrodku w Szczecinie - 10 lat, a w ośrodku w Korfantowie - 8 lat, więc czas oczekiwania jest bardzo długi. Problemy ze stawem biodrowym mają osoby starsze, które cały czas odczuwają ból i muszą brać tabletki przeciwbólowe - tłumaczy.

Z raportu Fundacji wynika, że pacjenci w Polsce średnio muszą czekać na świadczenia zdrowotne 3 miesiące - dodaje Natalia Majcherczyk

- Pacjent oczekuje najdłużej do specjalistów z dziedziny endokrynologii. To jest prawie 10 miesięcy. Tak samo do ortodonty - też prawie 10 miesięcy. Kolejni są kardiolog - 6 miesięcy i chirurg naczyniowy - ponad 5 miesięcy.

Według prowadzonego przez Fundację Watch Health Care monitoringu, systematycznie rosną kolejki do specjalistów, na badania i zabiegi. Wprowadzony w zeszłym roku przez ministerstwo zdrowia tak zwany "pakiet kolejkowy" nie poprawił sytuacji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)