Ta choroba rujnuje budżet Ameryki
Do 2050 r. koszty leczenia pacjentów z chorobą Alzheimera w Stanach Zjednoczonych wzrosną ponad dwukrotnie - wynika z najnowszego raportu Stowarzyszenia na rzecz Alzheimera.
05.04.2016 10:34
Obecnie jeden na pięć dolarów w budżecie Medicare - rządowego programu ubezpieczeń społecznych dla osób w wieku 65 lat i więcej oraz osób niepełnosprawnych - wydawany jest na leczenie pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera. Do 2050 r. będą to ponad 2 dolary.
Z kolei w 2016 r. wydatki rządu USA na opiekę szpitalną, długoterminową opiekę pielęgnacyjną i paliatywno-hospicyjną dla osób z Alzheimerem wyniosą 236 mld USD. Kwota ta w dwóch trzecich pochodzić będzie ze wspomnianego programu Medicare, a także z programu Medicaid, zapewniającego ubezpieczenie społeczne wraz ze świadczeniami medycznymi Amerykanom o niskich dochodach. Jeszcze w ubiegłym roku szacowano, że koszty te będą o 10 mld USD niższe.
Autorzy reportu alarmują, że do 2050 r. liczba Amerykanów w wieku 65 lat i więcej cierpiących na Alzheimera może wzrosnąć niemal trzykrotnie - z 5,2 mln do ok. 13,8 mln. W czarnym scenariuszu - opracowanym na podstawie prognozy przyrostu populacji USA rządowej agencji Census Bureau - liczba ta wynosi aż 16 mln. To pociągnie za sobą gigantyczny wzrost kosztów leczenia pacjentów z Alzheimerem: mają one wynosić ponad 1 bln USD rocznie.
Kongresowe Biuro Budżetowe regularnie ostrzega Biały Dom przed powiększającym się deficytem budżetowym, który w najbliższych 10 latach może przekroczyć 1 bln USD. Potencjalnych oszczędności specjaliści upatrują właśnie w redukcji wydatków z tytułu świadczeń wypłacanych w ramach Medicaid i Medicare. Jednak rosnąca liczba seniorów w USA i związana z nią większa zapadalność na chorobę Alzheimera sprawia, że zakres wsparcia dla chorych i ich rodzin trzeba cały czas zwiększać.