Koniec z opłatami za roaming. Padła data od kiedy

KE przyjęła w środę propozycję ws. ustanowienia maksymalnych hurtowych stawek za opłaty roamingowe, jakie płacą sobie operatorzy, aby zapewnić, że przewidziane już unijnym prawem zmniejszenie do zera tych opłat dla klientów końcowych przebiegnie bez zakłóceń.

Koniec z opłatami za roaming. Padła data od kiedy
niekverlaan/Pixabay.com

15.06.2016 | aktual.: 15.06.2016 20:01

Już pod koniec 2015 roku Parlament Europejski przegłosował wynegocjowane wcześniej z państwami członkowskimi przepisy, które przewidują, że opłaty roamingowe dla klientów sieci komórkowych w UE znikną od 15 czerwca 2017 r.

Aby plan ten mógł być zrealizowany, Komisja zobowiązała się do przeglądu hurtowych rynków w roamingu, czyli stawek, jakie za połączenia płacą sobie wzajemnie operatorzy. To, że klienci będą płacili od przyszłego roku za połączenia takie same stawki w kraju, jak i za granicą nie oznacza bowiem, że nie będzie z tego tytułu rozliczeń między firmami.

"Za rok pożegnamy opłaty roamingowe. Naszą ambicją jest zniesienie przy tej samej okazji nieuzasadnionego geoblokowania. Chcemy także możliwości przenoszenia treści ponad granicami, aby Europejczycy mogli podróżować ze swoimi filmami, muzyką, programami sportowymi, e-książkami w całej UE" - podkreślił cytowany w komunikacie KE wiceszef Komisji ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Z propozycji KE wynika, że maksymalna stawka hurtowa będzie wynosiła 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za sms i 0,085 euro za 1 MB w UE.

Dopłaty roamingowe do połączeń dla użytkowników przebywających za granicą spadły już w tym roku. Od 30 kwietnia 2016 r. wynoszą maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocenty za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Stawki te operator dolicza do swojej taryfy krajowej.

Natomiast od 15 czerwca 2017 r. będąc na wakacjach za granicą nie zapłacimy więcej za rozmowy telefoniczne niż w kraju.

Operatorzy będą mogli jednak skorzystać z zabezpieczeń, które mają ich chronić przed nadużywaniem wykorzystywania telefonu poza granicami państwa macierzystego sieci. Jeśli użytkownik będzie nadmiernie telefonował czy też przesyłał dane z zagranicy, a nie przy okazji np. wakacyjnych wyjazdów, to operatorzy będą mogli wprowadzić ograniczenia i obciążyć użytkownika dodatkowymi kosztami (klauzula o uczciwym korzystaniu).

Może się tak zdarzyć, gdy użytkownik kupi kartę SIM w innym kraju UE, gdzie stawki operatorów sieci komórkowej są niższe niż w jego kraju zamieszkania. Jeśli zatem użytkownik przekroczy określony limit połączeń z zagranicy, operator będzie mógł nałożyć na niego niewielkie dodatkowe opłaty. Komisja Europejska ma ustalić limity dozwolonego użytku do 15 grudnia 2016 r.

Do 15 czerwca 2017 r. po przekroczeniu granicy nadal będziemy otrzymywać SMS o opłatach roamingowych, natomiast później powiadomienia takie będą wysyłane jedynie w przypadku zastosowania klauzuli o uczciwym korzystaniu.

roamingkedyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)