Szerokopasmowy internet coraz bliżej. Rozporządzenie ws. aukcji LTE zakończy licytacje w październiku
Nowela rozporządzenia MAC zmierzająca do ograniczenia czasu trwania aukcji częstotliwości LTE wejdzie w życie 1 października - poinformował w czwartek minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.
24.09.2015 | aktual.: 24.09.2015 14:00
Nowela Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zmierzająca do ograniczenia czasu trwania aukcji częstotliwości LTE wejdzie w życie 1 października - poinformował w czwartek szef tego resortu Andrzej Halicki. Dzięki aukcjom ma w Polsce powstać sieć szybkiego internetu mobilnego.
- Przyjąłem rozporządzenie w wersji własnej do realizacji z dniem 1 października - mówił minister w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji. Komisji przedstawił informację na temat przebiegu aukcji na rezerwację częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz.
Jak przypomniał jesteśmy narażeni na kary. - Polska jest opóźniona o 2 lata i 9 miesięcy, jeśli chodzi o udostępnienie pasma 800 Mhz. Zaznaczył, że rozporządzenie ma na celu jak najszybsze rozdysponowanie tych częstotliwości.
Minister odniósł się też do rekomendacji zespołu telekomunikacyjnego Rady do Spraw Cyfryzacji, o których poinformował w środę na Twitterze szef Rady Igor Ostrowski. Z rekomendacji tych wynika, że projekt noweli rozporządzenia MAC narusza prawa biorących w niej udział operatorów telekomunikacyjnych. Zespół zaproponował trzy alternatywne scenariusze. - Otrzymałem trzy propozycje, zresztą niepodpisane z imienia i nazwiska, ekspertów zespołu telekomunikacyjnego, za które bardzo dziękuję. RDC nie jest powoływana przeze mnie, nie jest to mój zespół ekspertów, działa przy mnie jako ciało doradcze na mocy ustawy Prawo telekomunikacyjne - skomentował minister.
Projekt nowelizacji rozporządzenia MAC w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych dotyczy rozporządzenia, które jest podstawą aukcji częstotliwości 800 i 2600 Mhz. Mimo że licytacja trwa już ponad pół roku, a suma zadeklarowanych przez operatorów kwot za te częstotliwości ponad dwukrotnie przekroczyła założenia budżetowe państwa, nadal nie widać jej końca.
MAC chce zatem wprowadzić do obecnie obowiązującego rozporządzenia rozwiązanie, które "umożliwi zakończenie procesu dystrybucji częstotliwości także w sytuacji przewlekłości II etapu aukcji".
Mechanizm ten określony przez autorów mianem "last call" (z ang. - ostatni dzwonek), polega na zakończeniu II etapu aukcji (w którym uczestnicy licytują swoje oferty) po 115 dniach aukcyjnych.
W przypadku takiego przedłużenia się postępowania, 116 dnia aukcyjnego nastąpi ostatnia runda licytacji, podczas której operatorzy złożą swoje ostatnie oferty. Na ich podstawie będą później przydzielane częstotliwości.
Zobacz także: Już nie LTE. Czas na internet z kosmosu