Kolejne spotkanie KNF z przedstawicielami banków dot. kredytów w CHF 13 lutego
Warszawa, 06.02.2015 (ISBnews) - Termin kolejnego spotkania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z bankami, dotyczące dalszej polityki odnoszącej się do kredytów mieszkaniowych we franku szwajcarskim ustalono na przyszły piątek, 13 lutego br.
"Uczestnicy spotkania ustalili konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz oraz wyliczeń mających na celu ocenę możliwości realizacji restrukturyzacji kredytów udzielonych w CHF" - czytamy w komunikacie KNF.
Niezależnie od powyższego zostanie zorganizowane spotkanie z biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe banków dot. propozycji przewalutowania przedstawionej przez przewodniczącego KNF, podano także.
Dziś w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) odbyło się spotkanie przedstawicieli KNF z przedstawicielami sektora bankowego, na którym przedyskutowano problemy i ryzyka związane z portfelem kredytów walutowych.
Na spotkaniu omówiono również propozycję Urzędu dotyczącą restrukturyzacji kredytów udzielonych w CHF, przedstawioną na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych w 3 lutego 2015 roku.
"W szczególności przedyskutowano:
- podejście banków do rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) w zakresie uwzględniania ujemnych stawek LIBOR w rozliczeniach z klientami z tytułu umów kredytowych w CHF,
- stosowanie rozwiązań restrukturyzacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego klienta oraz ich dopasowanie do warunków rynkowych,
- aktualne działania banków w zakresie konieczności utrzymywania kontaktu z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne, zwłaszcza tymi, którzy mają trudność z ich spłatą,
- bieżące problemy związane z portfelem kredytów w CHF oraz plany działania banków w przypadku dalszego osłabienia PLN względem CHF lub/i istotnego pogorszenia jakości portfela walutowych kredytów mieszkaniowych" - czytamy w komunikacie.
Głównym założeniem propozycji UKNF jest zastąpienie wszystkich parametrów kredytów CHF parametrami typowymi dla kredytów PLN w momencie ich udzielenia oraz uwzględnieniu typu klienta. Celem jest osiągnięcie stanu, w którym wyeliminowane zostanie ryzyko systemowe związane z kursami walut, obciążające dzisiaj zarówno kredytobiorcę, jak i bank.
Urząd proponuje, aby dokonać podziału wygenerowanego ryzyka kursowego pomiędzy bank i kredytobiorcę. Oznacza to, że kredyt niezabezpieczony hipotecznie zostanie w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony przez bank (wraz ze stopniową spłatą kredytu).
Oprocentowanie tego kredytu ustala się na poziomie 1,00% w całym okresie spłaty, a ostateczny termin spłaty tego kredytu powinien być zgodny z ostatecznym terminem spłaty kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Bank dokonuje umorzenia zgodnie z harmonogramem spłaty, co oznacza, że przedterminowa spłata całości lub części kredytu niezabezpieczonego hipotecznie nie przekłada się na konieczność dokonania przedterminowego umorzenia przez bank.
W ocenie przewodniczącego KNF, operacja przewalutowania powinna być neutralna dla budżetu państwa oraz podatkowo dla stron umowy, by stworzyć zachętę do przeprowadzenia przewalutowania.
UKNF szacuje, iż koszt przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na kredyty w PLN zgodnie z tą propozycją wynosiłby ok. 25 mld zł. Koszt ten zostałby rozłożony na 20 lub 25 lat, co oznacza około 1,2 mld zł dla całego sektora rocznie. Kwota ta jednocześnie stanowiłaby maksymalnie 7% wyniku finansowego banków, które pokazują w ostatnich latach.
(ISBnews)