Trwa ładowanie...

Ważna wiadomość dla właścicieli mieszkań. Od tej transakcji możesz zapłacić podatek

Zobacz, jak skorzystać z ulgi dotyczącej wykorzystania wpływów na własne potrzeby mieszkaniowe.

Ważna wiadomość dla właścicieli mieszkań. Od tej transakcji możesz zapłacić podatekŹródło: Fotolia, fot: Piotr Adamowicz
d226mn8
d226mn8

Jeżeli po zakupie mieszkania sprzedałeś udziały w przynależnej do nieruchomości części wspólnej budynku, np. w pomieszczeniu gospodarczym, musisz zapłacić podatek od tej transakcji. Jest jednak sposób, aby uniknąć daniny dla Urzędu Skarbowego.

Przepis dotyczy tzw. części wspólnej budynku, w której właściciel mieszkania zwykle posiada udziały. Może to być pomieszczenie gospodarcze, którego części mogą zostać sprzedane przez poszczególnych lokatorów.

Przykładowo, podatnik po zakupie mieszkania otrzymał 12,45 procent udziału w częściach wspólnych kamienicy. Jednym z tych elementów było pomieszczenie gospodarcze, w którym po roku, wraz z innymi lokatorami budynku, podatnik postanowił sprzedać udziały. Okazało się, że od uzyskanej kwoty musi zapłacić podatek.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, do źródeł przychodów zalicza się odpłatne "zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości". Zatem, według specjalistów z firmy TAX Care, sprzedaż udziałów w część wspólnej nieruchomości pod względem podatkowym będzie traktowana jak sprzedaż domu lub działki. Oznacza to, że wpływy z takiej transakcji są opodatkowane. Sprzedaż musi mieć jednak miejsce przed upływem 5 lat od końca roku, w którym została nabyta nieruchomość.

d226mn8

Jak uniknąć podatku?

Aby być zwolnionym z obowiązku płacenia podatku od sprzedanej części wspólnej nieruchomości, podatnik musiałby odczekać 5 lat od momentu zakupu mieszkania, do którego przynależy część wspólna.

Innym sposobem jest skorzystanie z ulgi związanej z wykorzystaniem wpływów na własne potrzeby mieszkaniowe. Oznacza to, że ciągu 2 lat od momentu wystąpienia transakcji, środki muszą zostać wykorzystane na "budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego". Odnosząc się zatem do przykładu, lokator kamienicy, aby nie płacić podatku, musiałby przeznaczyć uzyskane środki np. na remont klatki schodowej.

d226mn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d226mn8