Dolar rekordowo drogi w stosunku do rubla
Poprzedni raz amerykańska waluta przekroczyła barierę 80 rubli 16 grudnia 2014 roku.
Kurs dolara na moskiewskiej giełdzie przekroczył w środę barierę 81 rubli, wkraczając tym samym w rekordowe poziomy z 16 grudnia 2014 roku.
Chwilę po 17:00 kurs dobija nawet do 82 rubli za dolara. Rubel traci też do euro. Kurs europejskiej waluty wzrósł w środę na moskiewskiej giełdzie o ponad 2 ruble do poziomu 89 rubli za euro. W tym przypadku do rekordu jednak daleko. W grudniu 2014 roku za euro płacono 100 rubli.
Na obecne osłabienie rubla wpływa dalszy spadek cen ropy oraz sankcje nałożone na Rosję przez Zachód po aneksji Krymu. Po wtorkowych wzrostach cena ropy typu Brent w kontraktach na marzec spadła na giełdzie w Londynie do 27,84 dolarów za baryłkę.
W ocenie analityków w Moskwie po uchyleniu sankcji przeciwko Iranowi pasmo wahań notowań "czarnego złota" wynosić będzie 25-30 dolarów za baryłkę.
Bank Rosji w poniedziałek ustalił kurs rubla do dolara na 78,67 rubli. Oznaczało to najniższy kurs rosyjskiej waluty wobec amerykańskiej w najnowszej historii Rosji, uwzględniając dokonaną przez centralny bank Federacji Rosyjskiej w 1998 roku denominację rubla. W środę bank podwyższył oficjalne kursy dolara i euro na dzień 21 stycznia do poziomu 79,46 rubla za dolara i 87,03 rubla za euro.
Rząd ma problem
Pod koniec ubiegłego roku rząd Dmitrija Miedwiediewa konstruując nowy budżet założył, że ceny ropy będą utrzymywały się na średnim poziomie 50 dolraów za baryłkę. Obecnie za baryłkę czarnego złota płaci się mniej niż 30 dolarów.
W ocenie ekspertów, jeśli średnia roczna cena spadnie poniżej 25 dolarów, to w budżecie zabraknie 3 bilionów rubli - kwoty niebagatelnej zważywszy, że wydatki w 2016 roku rząd oszacował na 16 bilionów rubli.