Rubel najtańszy w historii. Kreml ma kłopoty

Spadek wartości rubla w stosunku do amerykańskiej waluty nie jest zjawiskiem nowym.

Rubel najtańszy w historii. Kreml ma kłopoty
Evgeny / pixabay.com (CC0 Public Domain)

Rosyjska waluta bije kolejne rekordy. Za dolara Rosjanie muszą już płacić 78 rubli. W sumie od maja ubiegłego roku cena amerykańskiej waluty wzrosła w stosunku do rubla o ponad 50 procent.

Dolar drożeje podczas poniedziałkowej sesji o ponad 1 procent. Spadek wartości rubla w stosunku do amerykańskiej waluty nie jest niczym nowym, gdyż od maja ubiegłego roku, dolar podrożał w Rosji o ponad 50 procent. Osiem miesięcy temu kosztował około 50 rubli, w tej chwili cena zbliża się do poziomu 80 rubli za dolara.

Co szkodzi rublowi?

Za przecenę rosyjskiej waluty odpowiada przede wszystkim tania ropa, która jest najtańsza od ponad 12 lat. Jej cena w poniedziałek sięgnęła poziomu 27 dolarów za baryłkę. Elementem, który opowiada za kolejne spadki to zniesienie embarga Unii Europejskiej i USA na Iran. Dzięki temu kraj ten może już eksportować swoje ogromne zasoby ropy (40 mln baryłek) do krajów zachodnich. To z kolei powoduje, że jeszcze bardziej zwiększa się podaż ropy na rynku, co ciągnie w dół jej ceny.

Według wyliczeń Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), spadek cen ropy o 1 dolara oznacza automatycznie niedobór 3 mln dolarów w budżecie Rosji. W budżecie na 2015 rok ograniczono wydatki na edukację z 638,26 mld na 602,1 mld rubli. Jeszcze większe cięcia wprowadzono w dziedzinie ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia otrzymało 386 mld rubli, a w 2014 roku było to 535 mld rubli.

Zobacz, jak zmieniała się cena ropy w tym roku

Rublowi szkodzi również mocny dolar. Amerykańska waluta umacnia się z powodu rosnących w USA stóp procentowych.

Słaby nie tylko do dolara

Zły stan rosyjskiej waluty dotyczy również jej kursu wobec euro. Kosztuje ona 85 rubli, czyli o prawie połowę więcej niż jeszcze na początku maja ubiegłego roku.

Źródło artykułu:money.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)