Bezpłatne leki dla seniorów. Kto może wystawić receptę?
Na liście znajduje się 68 substancji czynnych, to jest 1129 preparatów. Lekarze otrzymali już szczegółowe informacje dotyczące przepisywania tych leków.
26.08.2016 | aktual.: 25.05.2018 15:01
Za 6 dni seniorzy, którzy ukończyli 75 lat będą mogli otrzymać bezpłatne leki. Na liście znajduje się 68 substancji czynnych, to jest 1129 preparatów. Lekarze otrzymali już szczegółowe informacje dotyczące przepisywania tych leków.
Marek Tombarkiewicz - wiceminister zdrowia podkreśla, że receptę oznaczoną literą "S" na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka z odpowiednimi uprawnieniami. Dodatkowo lekarze, którzy już nie praktykują ale mają takie uprawnienia, mogą przepisać bezpłatne leki sobie lub komuś z rodziny, jeśli spełnione jest kryterium wiekowe.
Tymczasem doktor Bożena Janicka - prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że nie wszyscy lekarze pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej będą mogli wypisać receptę dla seniora. Zgodnie z ustawą, lekarzem POZ jest specjalista medycyny rodzinnej, rezydent medycyny rodzinnej, internista-pediatra, specjalista medycyny ogólnej oraz pediatrzy, którzy byli w systemie przed rokiem 2007. Obecnie w podstawowej opiece zdrowotnej pracują laryngolodzy, okuliści, chirurdzy, ortopedzi, onkolodzy - wylicza Janicka. Według niej, na blisko 30 tysięcy lekarzy pracujących w POZ, 2 tysiące nie ma uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki.
Natomiast doktor Agnieszka Zabielska-Cieciuch, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie uważa, że niedobory kadrowe wśród lekarzy nie powinny wpłynąć na wypisywanie bezpłatnych leków. Podkreśla, że od wielu lat brakuje lekarzy rodzinnych i dlatego zatrudniani są lekarze innych specjalności. Według niej, przychodnie poradzą sobie z tym problemem.
Seniorzy powinni pytać w rejestracji, czy lekarz do którego idą, ma uprawnienia do wypisywania leków 75 plus.