Finanse Polaków. Najchętniej pożyczamy od banków i krewnych
Jeśli pomaga rodzina, to tylko na bieżące potrzeby. Wakacji raczej nam nie zasponsoruje.
Polacy są hojni i słowni, ale mało asertywni. Pożyczamy głównie od banków i zazwyczaj na bieżące potrzeby. Większości wystarczy finansowe wsparcie w wysokości od stu do tysiąca złotych.
Portal kokos.pl przeprowadził badanie i sprawdził, jak pożyczamy i oddajemy pieniądze. Większość - 70 procent - pytanych prosi o pomoc banki. Pieniądze te potrzebne są na bieżące potrzeby. Prawie 60 procent sięga po kwoty od 100 złotych do tysiąca.
Polacy sami chętnie pożyczają ale rodzinie, przyjaciołom i znajomym. A co ciekawe - tylko na bieżące potrzeby. Zaledwie 3 proc. osób pożyczy bliskim na wakacje czy na zakup mieszkania.
- Okazuje się, że 97 proc. pytanych oddaje pieniądze, ale zanim je odda, może minąć trochę czasu, bo nie lubimy upominać się o zwrot gotówki - powiedział Andrzej Jędrzejczak z portalu kokos.pl. - Połowa pytanych nigdy nie prosi o oddanie długu. - Częściej robimy to, jeśli w grę wchodzą duże kwoty, ale co do zasady jest to dla nas niezręczne, szczególnie jeśli mamy upominać bliskich - dodaje.
Bardziej asertywni w tej kwestii są mężczyźni niż kobiety. Jeśli pożyczamy pieniądze chcemy wiedzieć na co zostaną wydane. Tylko dla 10 procent osób nie ma to znaczenia.
Zobacz też: * *Polacy żyją od wypłaty do wypłaty. Szokujące wyniki badań