Trwa ładowanie...

PIT coraz częściej ślemy przez internet. I chętnie dzielimy się swoimi podatkami

Rozliczenie podatków to stres? A skąd! Aż 85 proc. z nas uważa, że można to robić bez większego problemu. Tym bardziej, że w tym roku ok. 12 mln osób złoży swojego PIT-a przez internet - wynika z szacunków KPMG. Według badań tej firmy aż prawie 80 proc. Polaków odda też część swojego podatku na organizacje pożytku publicznego.

PIT coraz częściej ślemy przez internet. I chętnie dzielimy się swoimi podatkamiŹródło: Eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4kddb0
d4kddb0

Rozliczenie podatków wywołuje stres? A skąd! Aż 85 proc. z nas uważa, że można to robić bez większego problemu. Tym bardziej, że w tym roku ok. 12 mln osób złoży swojego PIT-a przez internet - wynika z szacunków KPMG. Według badań tej firmy prawie 80 proc. Polaków odda też część swojego podatku na organizacje pożytku publicznego.

To, że się nie stresujemy, wypełniając roczne zeznanie podatkowe, może jednak wynikać z tego, że najczęściej nie wpisujemy przychodów i dochodów do tabelek sami. Samodzielnie PIT wypełnia jedynie 38 proc. Polaków, a aż 47 proc. w całości zleca to komuś innemu. Pozostałe 15 proc. robi to wspólnie ze znajomym czy doradcą podatkowym.

Może dlatego uważamy, że wypełnienie zeznania jest proste. 20 proc. twierdzi, że jest to "bardzo łatwe", a kolejne 27 proc. że "łatwe". PIT-u boi się jedynie 15 proc. (odpowiedzi 'trudne" lub "bardzo trudne"). U 85 proc. nie wywołuje poczucia stresu.

- Warto zwrócić uwagę na rozbieżność pomiędzy oceną poziomu trudności wypełnienia zeznania podatkowego przez podatników, a odsetkiem Polaków samodzielnie wypełniających PIT. Wynika to przede wszystkim z braku czasu, przyzwyczajenia z ubiegłych lat, a także większego poczucia bezpieczeństwa, gdy ktoś inny wypełni zeznanie podatkowe za nas - mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG.

d4kddb0

Jednocześnie coraz więcej osób nie stoi w kolejce na poczcie czy urzędzie skarbowym, ale wysyła swoje roczne zeznanie przez internet. Z badań ankietowych wynika, że w tym roku będzie to już 50 proc. podatników. Szacunkowo więc zrobi to 12 mln Polaków.

- Najczęściej ten sposób składania zeznania podatkowego wybierają osoby pomiędzy 25 a 54 rokiem życia - wynika z raportu KPMG.

Ulgi na dzieci najpopularniejsze

W jaki sposób zmniejszamy sobie podatki? Oczywiście korzystając z ulg. Robi tak jednak coraz mniej osób.

d4kddb0

- 37 proc. respondentów, mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym, skorzysta z ulg podatkowych. Jest to wynik o 2 punkty procentowe niższy niż w roku ubiegłym - podaje KPMG

Najczęściej to ulga na dzieci. Według ankiet w tym roku ok. 1100 zł zaoszczędzi 67 proc. podatników, którzy wykorzystują jakąkolwiek ulgę. Poza tym 17 proc. korzysta z możliwości odliczenia pieniędzy wydanych na leki czy rehabilitację, a 14 proc. z ulgi internetowej.

Przypomnijmy, że ta ulga dotyczy tylko podatników, którzy korzystają z odliczenia przez dwa bezpośrednio następujące po sobie lata podatkowe. Jeżeli ktoś zrobi to po raz pierwszy w zeznaniu za rok 2015 (składanym z początkiem 2016 r.), ostatni raz może z niego skorzystać w tym za rok 2016 (składanym na początku 2017 r.). W latach kolejnych ulga nie będzie mu przysługiwała.

d4kddb0

1 proc. podatku przekazuje coraz więcej osób

Z badania KMPG wynika, że aż 79 proc. ankietowanych deklaruje dzielenie się swoim podatkiem nie tylko z państwem, ale także z organizacjami pożytku publicznego (OPP). To wzrost rok do roku o 4 pkt procentowe.

- Chęć przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem netto. Osoby zarabiające do 1500 zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1 proc. swojego podatku - podaje KPMG.

d4kddb0

Większość osób, które dzielą się podatkiem, OPP wybiera na podstawie podpowiedzi znajomych lub rodziny. Co siódmy robi to losowo. 13 proc. decyduje się na organizację na podstawie informacji w mediach. Tak przynajmniej deklarujemy w ankietach.

Co piąty podatnik, który nie przekazuje 1 proc. podatku na OPP, nie ufa organizacjom pożytku publicznego. Natomiast aż 15 proc. uważa, że 1 proc. podatku nic nie zmieni.

d4kddb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kddb0