Świadczenia nauczycielskie. W I półroczu kompensówki wynosiły średnio 1963 zł
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych. Mogą być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracują, na co najmniej jedną drugą etatu.
W pierwszym półroczu 2015 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 3517 osób, a jego przeciętna wysokość wynosiła 1963 zł - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki.
Odpowiadał on na pytania posłanek PO Elżbiety Królikowskiej-Kińskiej i Doroty Rutkowskiej dotyczące emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Posłanki pytały m.in. czy planowane jest rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do kompensówek, powoływały się na zgłaszających się do nich obywateli, którzy chcą takiego rozszerzenia.
- Jaki będzie system ubezpieczeń społecznych w przyszłości, czy będą złagodzone kryteria, czy też nie, zdecyduje następny parlament - podkreślił Sławecki.
Wiceminister przypomniał zasady przyznawania nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych; zwrócił też uwagę, że już wczesniej były zgłaszane postulaty ws. rozszerzenia grona uprawnionych do tego świadczenia.
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych. Mogą być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracują, na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego obliczana jest tak samo jak emerytury pomostowej.
Zgodnie z ustawą o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, świadczenia takie przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i specjalnych ośrodkach wychowawczych.
W ostatnich latach część posłów i senatorów podejmowała próby rozszerzenia grupy uprawnionych do tego świadczenia. W ubiegłym roku Senat odrzucił dwa przygotowane w komisjach senackich projekty: jeden miał przyznać kompensówki nauczycielom uczącym w kolegiach nauczycielskich i kolegiach języków obcych, a drugi - nauczycielom uczącym w centrach kształcenia praktycznego.
Z kolei w 2011 r. Sejm odrzucił projekt autorstwa SLD. Wówczas chodziło o przyznanie prawa do kompensówek wychowawcom i nauczycielom z Ochotniczych Hufców Pracy, z poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.