Woda, napoje, przerwy. Zobacz, co przysługuje pracownikowi w czasie upałów
O zdrowy rozsądek do pracodawców zaapelował Władysław Kosiniak-Kamysz.
13.08.2015 | aktual.: 13.08.2015 21:51
Pracodawcy mają w czasie upałów obowiązki wobec pracowników, wynikające z przepisów prawa, m.in. zapewnienie im napojów, ale to zdrowy rozsądek powinien podpowiadać właściwe rozwiązania - przypomina szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Pamiętajmy o obowiązku dostarczenia wody pitnej dla pracowników, jeżeli upały się utrzymują i temperatura jest wysoka. Pamiętajmy o tym, by nie tracić zdrowego rozsądku, bo ustawy i przepisy nie zagwarantują wszystkiego. Myślenie jest zawsze najważniejsze - podkreślił w czwartek minister pracy i polityki społecznej w Warszawie.
Minister wskazał, że pracodawca podczas upałów - widząc że sytuacja jest "ekstremalna" - może zwolnić wcześniej pracowników z pracy lub organizować im dodatkowe przerwy.
Przy temperaturze przekraczającej 25 stopni Celsjusza na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni w pomieszczeniu pracy istnieje obowiązek zapewnienia pracownikom zimnych napojów. Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. W biurach nie może być ona niższa niż 18 st. Przepisy nie regulują górnej granicy temperatury. Wymagają natomiast, aby w pomieszczeniach zapewniona była wymiana powietrza.
Przepisy przewidują także np., że każda osoba, wykonująca prace "brudzące" na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawiona dostępu do bieżącej wody, musi mieć zapewnione do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie.