Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie wybrać pożyczkę? Oto kilka wskazówek

Napięty budżet domowy nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb? Z pomocą przychodzą oferty różnorodnych pożyczek. Nie warto jednak podejmować decyzji zbyt pochopnie.

Jak bezpiecznie wybrać pożyczkę? Oto kilka wskazówekFot: tomaszzz/CC0 Public Domain/pixabay
d4luex4
d4luex4
Napięty budżet domowy nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb? Z pomocą przychodzą oferty rozmaitych pożyczek. Nie warto jednak podejmować decyzji zbyt pochopnie. Czasem wystarczy poświęcić kilka minut, aby uchronić się przed błędem, który mógłby słono kosztować.

1. Nie zaciągaj pożyczek na zachcianki

Decyzja o skorzystaniu z wsparcia finansowego powinna być zawsze poprzedzona refleksją, czy planowany wydatek jest naprawdę warty dodatkowego zobowiązania. Jeśli jest to sztuczna potrzeba, nie ma sensu decydować się na pożyczkę wyłącznie po to, aby spełnić zachciankę.

Czasem lepiej odroczyć plany i zrealizować je dopiero po jakimś czasie, ale za to z własnych oszczędności. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto więc policzyć, przez ile miesięcy należałoby odkładać pieniądze, by doprowadzić do zamierzonego celu. Może się okazać, że termin realizacji nie jest aż tak odległy, a do szczęścia wystarczy tylko odrobina cierpliwości.

2. Sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy

Jeśli pożyczka wydaje się jednak konieczna, przed podpisaniem umowy należy dokładnie zweryfikować firmę oraz zakres oferowanych przez nią usług. Można to zrobić przez internet, więc research nie powinien zająć dużo czasu. W tym celu warto sprawdzić rejestr firm objętych nadzorem finansowym (http://www.knf.gov.pl)
, a także spis podmiotów, wobec których zostały zgłoszone zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (http://www.knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html)
.

d4luex4

Dzięki tym prostym działaniom, uda się odrzucić najmniej wiarygodne usługi. Niektóre firmy są nastawione wyłącznie na szybki zysk i w tym celu wykorzystują niewiedzę klientów. Zdarza się, że ukrywają w umowie dodatkowe koszty pożyczki. Zawsze lepiej więc być przezornym i sprawdzić warunki zanim podejmie się wiążącą decyzję.

3. Porównaj oferty

Wiarygodność instytucji czy firmy to jeden z ważniejszych czynników, który powinien mieć wpływ na wybór pożyczki. Oprócz tego, warto też porównać oferty pod innymi względami. Można np. sprawdzić, na jaką minimalną i maksymalną kwotę można się zadłużyć, co pozwoli dobrać odpowiednie rozwiązanie do własnych potrzeb finansowych.

Istotnym aspektem jest także okres spłaty zobowiązania i dzień wpłaty pierwszej raty. Czasem należy to zrobić od razu, a w innym wypadku termin upływa dopiero po miesiącu. Nie mniejsze znaczenie mają też koszty związane z procesem zaciągania pożyczki.

4. Wybierz pożyczkę, na którą cię stać

Opłata za ubezpieczenie, za wysłanie wezwania do zapłaty, za monit telefoniczny czy windykację oraz opłata przygotowawcza to najczęściej stosowane koszty dodatkowe przy pożyczkach. Czasem nie wszystkie kwoty są widoczne już na pierwszy rzut oka. Firma pożyczkowa ma jednak obowiązek udzielić niezbędnych informacji*. *

d4luex4

Nieuczciwe firmy mogą próbować zrekompensować sobie w ten sposób poniesione koszty. Warto zadawać pytania i oczekiwać precyzyjnych odpowiedzi. Po rozpoznaniu wszystkich kosztów, można też dokonać samodzielnej kalkulacji i wyliczyć wartość ostatecznych opłat, wykorzystując w tym celu ogólnodostępne kalkulatory internetowe.

5. Dokładnie zapoznaj się z treścią umowy

Często zdarza się, że w obliczu dużej sumy pieniędzy, ludzie przestają racjonalnie myśleć o dobru własnych interesów i zaniedbują formalności. Kilka stron zapisanych drobną czcionką może faktycznie zniechęcać do czytania, ale nieznajomość warunków działa wyłącznie na niekorzyść pożyczkobiorcy. Nieprzeczytanie umowy nie zwalnia z jej przestrzegania.

Studiując dokument, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych zapisów: tj. oprocentowanie pożyczki, dodatkowe opłaty, zabezpieczenia i koszty związane z obsługą oraz inne zapisy, zwłaszcza te z "gwiazdką". Lepiej nie podpisywać się pod czymś, czego się nie rozumie. A jeśli firma nie chce lub nie potrafi wyjaśnić oferowanych usług, nie prognozuje to pomyślnej współpracy.* *

d4luex4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4luex4