Jak prowadzić biznes jednoosobowo niedrogo i bez ryzyka?
Jednoosobowa działalność gospodarcza to łatwo dostępna i niedroga forma prowadzenia biznesu. Dzięki temu często wykorzystują ją początkujący przedsiębiorcy, którzy samodzielnie próbują swoich sił na rynku. I nierzadko trwają przy niej, mimo rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Tymczasem z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej wiążą się poważne ograniczenia i ryzyka.
*Co ryzykujemy prowadząc działalność gospodarczą nadal w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa? *
*Jednoosobowy przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za długi zaciągnięte przy prowadzeniu działalności. * Takie długi mogą wejść nawet do spadku po takim przedsiębiorcy.
*Brak jest możliwości publicznego poinformowania wszystkich potencjalnie zainteresowanych o fakcie zawarcia intercyzy ze współmałżonkiem. * W konsekwencji wierzyciel, który nie zostanie wyraźnie poinformowany o jej istnieniu najpóźniej w chwili zaciągnięcia zobowiązania przez jednoosobowego przedsiębiorcę, będzie mógł prowadzić egzekucję należności tak, jakby intercyza w ogóle nie została zawarta.
*Nawet w sytuacji skutecznego wykorzystania tzw. zapisu windykacyjnego ułatwiającego dziedziczenie sama procedura związana z dziedziczeniem może grozić upadłością firmy. *Zwłaszcza, gdy inni zainteresowani będą kwestionować testament lub sam zapis, podnosząc własne roszczenia, które będą wymagały rozpoznania przez sąd. Nawet jeśli okażą się bezzasadne, spowodują opóźnienie wykonania woli spadkodawcy, co w praktyce skutkować może poważnymi trudnościami w funkcjonowaniu firmy.
*Jednoosobowa działalność gospodarcza ogranicza również możliwość rozwoju przedsiębiorstwa. * W oczywisty sposób uniemożliwia bowiem wykorzystanie aktywów, czy zaangażowania innych osób, które mogłyby wspomóc wzrost przedsiębiorstwa, poprzez dopuszczenie ich do spółki. W praktyce jednoosobowi przedsiębiorcy mają również nikłe szanse na pozyskanie finansowania od inwestora. Zabezpieczenie inwestycji wymagałoby możliwości zapewnienia inwestorowi skutecznych środków kontroli nad realizacją umówionego planu i narzędzi skutecznego wyjścia z inwestycji. Te zaś są dostępne tylko w wypadku spółek.
W jaki sposób zatem prowadzić biznes jednoosobowo i bez ryzyka? Odpowiedź jest prosta: przekształcić go w spółkę
Od początku 2013 r. usunięte zostały bariery podatkowe powodujące, że istniejąca już wcześniej możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę była wykorzystywana w praktyce sporadycznie. Dziś można powiedzieć, że przekształcenie w spółkę nie spowoduje żadnych zawirowań w firmie i w żaden sposób nie zaburzy, ani nie spowoduje istotnych zmian w sposobie prowadzenia biznesu. Skutkiem przekształcenia będzie natomiast:
- Możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności z wykorzystaniem wszystkich zezwoleń, kontraktów, a także pracowników, bez konieczności dopełniania żadnych dodatkowych formalności;
- Wyłączenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki majątkiem osobistym wspólników (a więc także współmałżonków);
- Możliwość dostosowania rodzaju spółki do potrzeb właściciela, w tym prowadzenie jej nadal jednoosobowo lub z dopuszczeniem innych wspólników przy zachowaniu pełnej kontroli nad bieżącą działalnością spółki;
- Zapewnienie dziedziczenia udziałów w spółce i ciągłości zarządzania nią w trakcie procedur spadkowych;
- Zapewnienie obciążeń podatkowych na poziomie nie wyższym niż te związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej;
- Prowadzenie działalności w formie umożliwiającej nawiązanie współpracy z inwestorami zarówno finansowymi, jak branżowymi.
Korzyści płynące z przekształcenia są wiec oczywiste. Przy czym z uwagi na mnogość dostępnych rozwiązań warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego prawnika, który pomoże wybrać rodzaj spółki docelowej optymalny z punktu widzenia charakteru i celów prowadzonej działalności oraz kosztów z nią związanych. Ważne jest również, aby zadbać o to, by sam proces przekształcenia przebiegł sprawnie i bez komplikacji utrudniających prowadzenie bieżącej działalności.
radca prawny dr Tomasz Szczurowski
partner zarządzający
Kancelaria Prawna Waluga Szczurowski i Wspólnicy sp.k.