Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 31 stycznia, 20.00
...
31.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Jako obraźliwą dla Aten określił we wtorek komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski niemiecką propozycję wzmocnienia unijnej kontroli nad greckim budżetem przez powołanie organu kontrolnego dla Grecji przez eurogrupę.
- Na szczycie w Brukseli Polska i inne kraje spoza strefy euro osiągnęły uczciwy kompromis ws. swojego uczestnictwa w szczytach eurogrupy - powiedział PAP francuski politolog Philippe Moreau Defarges. Jego zdaniem Francja nie mogła pójść na więcej ustępstw.
- Premier Czech Petr Neczas znalazł się we wtorek pod ostrzałem krytyki części koalicjantów i opozycji za to, że na poniedziałkowym szczycie UE nie zdecydował się - wraz z Wielką Brytanią - przystąpić do unijnego paktu fiskalnego.
- Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało we wtorek, że w 2011 roku rekordowa liczba - 1,5 tys. -imigrantów, głównie z Somalii i innych krajów Afryki, zginęła usiłując dostać się do Europy, a "śmiertelny exodus z Libii" wciąż trwa.
- Rząd Libii przeprowadzi śledztwo ws. domniemanych tortur, jakich b. powstańcy, którzy walczyli z reżimem Muammara Kadafiego, dopuszczają się w zaimprowizowanych więzieniach na zwolennikach obalonego reżimu - powiedział we wtorek wicepremier Mustafa Abu Szagur.
- W wyborze: podpisać czy nie podpisać niedoskonały traktat fiskalny krył się wybór strategiczny: być lub nie być w procesie decyzyjnym Europy - powiedział komisarz Janusz Lewandowski, chwaląc decyzję Polski o przystąpieniu do międzyrządowego traktatu fiskalnego.
- Rumuńscy prokuratorzy przesłuchują aresztowanego 20-letniego hakera podejrzanego o włamania na serwery Pentagonu i NASA - poinformowały we wtorek rumuńskie media, powołując się na urząd do walki z przestępczością zorganizowaną.
- Ukraińska milicja zamknęła w piątek popularny portal wymiany plików Ex.ua, zarzucając jego właścicielom nielegalne rozprowadzanie chronionych prawami autorskimi programów komputerowych, nagrań muzycznych i filmowych.
- Wspierani przez sunnitów deputowani do irackiego parlamentu przerwali bojkot ogłoszony w związku z domniemanymi prześladowaniami sunnickich polityków i we wtorek wrócili do pracy.
- Osiemnaście filmów powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie - poinformował we wtorek dyrektor Berlinale Dieter Kosslick. Polskich akcentów zabraknie w konkursie głównym, ale pojawią się w innych sekcjach.
- Rada Doradcza, której zadaniem jest pomoc wojskowym władzom Egiptu w procesie transformacji, zaproponowała przyspieszenie wyborów prezydenckich. Miałyby one zostać przeprowadzone w połowie maja, a nie do końca czerwca - poinformował we wtorek rzecznik Rady.
- Premier Czech Petr Neczas nie wykluczył we wtorek, że Praga może jeszcze zmienić zdanie i przyjąć w przyszłości pakt fiskalny. Na poniedziałkowym szczycie UE w Brukseli Czechy i Wielka Brytania nie przystąpiły do porozumienia pozostałych 25 krajów.
- Rosja zaczęła dostarczać amerykańskiej policji półautomatyczną broń typu Sajga 12, strzelby samopowtarzalne wzorowane na karabinie AK-47 (Kałasznikowa), w ramach bezprecedensowej umowy - poinformował we wtorek rosyjski producent broni, fabryka Iżmasz na Uralu.
- Wniosek o wydanie byłego I zastępcy prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksandra Ignatienki jest już podpisany i w najbliższych godzinach zostanie wysłany do Polski - podała we wtorek agencja ITAR-TASS, powołując się na źródło w Prokuraturze Generalnej Rosji. Poszukiwany przez Interpol prokurator został zatrzymany przez ABW 1 stycznia wieczorem w okolicach Zakopanego. Był ścigany na podstawie międzynarodowego listu gończego za przestępstwa korupcyjne i oszustwo popełnione na terenie Rosji.
- Szwedzkie służby imigracyjne poinformowały, że czasowo wstrzymują deportacje Syryjczyków w związku z - jak to ujęto - "pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa" w Syrii.
- Ekipy ratunkowe pracujące we wraku statku Costa Concordia postanowiły we wtorek definitywnie przerwać poszukiwania zaginionych w jego części, która znajduje się pod wodą. Operacja będzie kontynuowana na pokładach ponad powierzchnią wody. Decyzję o przerwaniu akcji wytłumaczono brakiem warunków bezpieczeństwa dla dalszego jej prowadzenia w zalanym wraku. W katastrofie 13 stycznia u brzegów wyspy Giglio w Toskanii zginęły i zaginęły 32 osoby. Dotychczas znaleziono ciała 17 z nich. (PAP)
amp/ jtt/ asa/