Apteki wycofują popularny lek na przeziębienie

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z aptek na terenie całej Polski jeden z najpopularniejszych leków na przeziębienie, którym w okresie jesienno-zimowym raczą się Polacy, czyli Rutinoscorbin. Chodzi o 350 serii tego lekarstwa. Decyzji został nadany "rygor natychmiastowej wykonalności".

Apteki wycofują popularny lek na przeziębienie
Źródło zdjęć: © Fotolia | Pio Si

14.03.2014 | aktual.: 14.03.2014 10:35

W swojej decyzji GIF informuje, że nie chodzi o wszystkie zapasy, ale o konkretne serie produkcyjne. "Decyzja o wycofaniu wynika ze stwierdzenia niedotrzymywania standardów produkcyjnych przez jednego z poddostawców firmy, który odpowiadał za proces mikronizacji rutozydu, substancji czynnej stosowanej w produkcji Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu. Sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować" - czytamy w komunikacie producenta.

- Produkt jest bezpieczny. Jeśli pacjenci mają już ten produkt zakupiony, mogą nadal go przyjmować, nie ma zagrożenia - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Justyna Czarnoba z GlaxoSmithKline, producenta leku.

Rutinoscorbin to jeden z najpopularniejszych leków sprzedawanych bez recepty w naszym kraju, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jego recepturę w 1972 r. opracowały Poznańskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa". Zawiera kwas askorbowy, czyli witaminę C, oraz rutozyd. Z danych GlaxoSmithKline za zeszły rok wynika, że w aptekach sprzedano 14 mln opakowań lekarstwa, co oznacza, że w ubiegłym roku połknęliśmy 1,2 mld tabletek.

- Trudno mi stwierdzić, jak wiele opakowań jest w tych 350 wycofanych partiach Rutinoscrobinu. Nie będzie miało to jednak większego wpływu na finanse GlaxoSmithKline. Trzeba pamiętać, że w farmacji wycofanie leków to rzecz zupełnie normalna. Dzieje się to bardzo często i nikogo nie powinno to dziwić. Firmy farmaceutyczne koszty z tym związane mają wpisane w swój biznes – mówi WP.PL dr Jarek Frąckowiak, dyrektor generalny PharmaExpert.

PRZECZYTAJ CAŁY KOMUNIKAT GIF WRAZ Z WYKAZEM SERII DO WYCOFANIA >> src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>

lek na przeziębienieaptekawycofanie leku
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (336)