Trwa ładowanie...

Czeski browar kontra piwny Goliat. Wojna o jedną markę trwa ponad 100 lat

Wojna o prawo do nazwy "Budweiser" trwa już od ponad stu lat.

Czeski browar kontra piwny Goliat. Wojna o jedną markę trwa ponad 100 latFot: Grace Smith/flickr (CC BY 2.0)
d7ft0an
d7ft0an

W cieniu fuzji dwóch wielkich konkurentów - belgijskiego potentata piwnego Anheuser-Busch InBev z południowoafrykańską firmą SABMiller – trwa wojna o Budweisera z *czeskim browarem Budejovicky Budvar. Od ponad stu lat.* **

W niewielkim mieście w południowych Czechach od XIX wieku produkowany jest browar znany jako Budweiser. Piwo o tej samej nazwie w USA i Kanadzie sprzedaje również Anheuser-Busch – przypomina Bloomberg.

Wojna o prawo do nazwy trwa już od ponad stu lat. Belgowie, by nadal sprzedawać swoje piwo w Europie, zmienili mu nazwę. I tak w niemieckojęzycznych krajach pojawił się "Anheuser-Busch B", a we Francji i innych krajach piwo "Bud".

Zgodnie z ugodą, jedynie na Wyspach Brytyjskich "Budweiser" też mógł pochodzić z Ameryki, w której produkowany jest Budwieser przez spółkę córkę belgijskiego potentata Anheuser-Busch Companies, Inc.

d7ft0an

Wojna o markę toczyła się wiele lat, o czym pisaliśmy już wcześniej. W połowie lat 90. Anheuser-Busch próbował zarejestrować markę "Bud" i "Budweiser" na terenie całej Unii Europejskiej, jednak - na szczęście Budvaru - czeski browar "Budweisera" zastrzegł uprzednio w kilku krajach i mógł przedstawić faktury jako dowód.
W efekcie kupując w Brazylii i Argentynie piwo "Budweiser", kupimy piwo od Anseuher-Busch. W Kambodży czy na Kubie - budweiser będzie od Czechów. **W Irlandii Czesi muszą swoje piwo sprzedawać jako "Budejovicky Budvar", w Grecji Amerykanie sprzedają piwo Bud, a na Węgrzech "American Bud".

- Spory sądowe są bardzo wyczerpujące, zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy – mówi cytowany przez Bloomberga Jiri Bocek, prezes czeskiego browaru. Spory sądowe toczą się w 12 krajach, w kolejnych 25 będą rozpatrywane w najbliższej przyszłości.

Tymczasem powstający gigant, który będzie produkował jedną trzecią całego piwa na świecie, już zapowiada wprowadzić Budwieser produkowanego przez InBev na rynek azjatycki i wzmocnić jego globalną pozycję.

Co ciekawe, w 2007 r. Anheuser-Busch podpisał umowę z Budziejowickim Budvarem, by sprowadzać do USA czeskiego "Budweisera". Ale sprzedawany był pod inną nazwą – Czechvar.

d7ft0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ft0an