Najszybciej jeździ się po Bydgoszczy, najwolniej po Warszawie
Samochodem najszybciej jeździ się w Polsce po Bydgoszczy, najwolniej zaś po Warszawie - wynika z analizy portalu korkowo. pl. Średnia prędkość od grudnia do lutego w ciągu dnia wahała się w Bydgoszczy w granicach 50 km/h.
Na drugim miejscu uplasował się Lublin - ze średnią prędkością 48 km/h. Gdańsk znalazł się na III miejscu, z wynikiem 46 km/h. Czwarte miejsce ex aequo należy do Krakowa i Wrocławia - tam zimą kierowcy jeździli średnio 45 km/h.
Najwolniejszym miastem zimą okazała się Warszawa. Tam w całym mieście samochody jeździły ze średnią prędkością zaledwie ok. 41 km/h. Niewiele bardziej można było rozpędzić się w Łodzi i Poznaniu, gdzie średnia prędkość oscylowała wokół 42 km/h.
Tegoroczna zima okazała się łaskawa dla kierowców. Było o wiele mniej śniegu i mroźnych dni niż w ubiegłym roku. Dzięki temu w większości badanych miast średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
A tymczasem, jak niedawno policzyli eksperci firmy Deloitte, korki i utrudnienia w ruchu drogowym w największych polskich miastach w 2015 r. kosztowały kierowców 3,8 mld zł. Jak obliczyli eksperci w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania jest to pogorszenie aż o 12 proc.
Roczny koszt korków na statystycznego pracującego kierowcę wynosił 3.350 zł, co stanowiło średnio 70 proc. miesięcznej pensji.