Stopy procentowe w USA będą kluczowe dla złotego. "Na razie armagedonu nie ma"
W dłuższej perspektywie złoty powinien tracić na wartości.
09.11.2016 | aktual.: 09.11.2016 11:24
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest odpowiedzialny za spore zamieszanie na rynku meksykańskiego peso i japońskiego jena. Jak komentuje dla money.pl Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, sytuacja złotego jest o wiele stabilniejsza, ale w dłuższej perspektywie jego losy będą zależeć od decyzji Fed.
Jak pojawienie się pierwszych wyników wyborów prezydenckich w USA wpłynęło na sytuację na rynku walutowym?
Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ: Pierwsze wyniki z poszczególnych stanów dawały przewagę Clinton i wówczas na rynkach niewiele się działo. Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu wyników na Florydzie. Wówczas odnotowaliśmy mocny spadek wartości dolara w stosunku do japońskiego jena. O 12 procent potaniało meksykańskie peso sprowadzając tą walutę na historyczne minima. Najsłabsza w historii w stosunku do dolara była również turecka lira.
A jak na tym tle wygląda sytuacja złotego?
Zwycięstwo Trumpa jest negatywną informacją dla Polski. Wprowadza sporą niepewność na rynek, co poskutkuje wzrostem awersji do ryzyka i ucieczki inwestorów od ryzykownych aktywów takich jak rynki akcji czy od rynków wschodzących nazywanych emerging markets. W nocy złoty umocnił się w stosunku do dolara, po czym nad ranem trend ten się odwrócił. Polska waluta zaczęła również tracić w stosunku do euro i franka szwajcarskiego. Na razie armagedonu nie ma, gdyż wahania wynoszą około 0,5 procent.
Zobacz, jak zmieniają się notowania dolara w stosunku do polskiej waluty src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1478649600&de=1478709000&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=USDPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&tid=0&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Czy w dłuższej perspektywie złoty też będzie tracił na wartości?
Teoretycznie tak powinno być. Zwycięstwo Trumpa powinno negatywnie rzutować na polską walutę, jednakże nie spodziewam się, aby wokół złotego dużo się działo. Większe ruchy będą na rynkach znajdujących się bliżej USA, ale sporo będzie zależeć od przyszłych decyzji Fed.
Czy względu na zwycięstwo Trumpa, możemy się spodziewać zmiany polityki Fed? Dotychczas większa część inwestorów spodziewała się podwyżki stóp procentowych w grudniu.
Ze względu na wyniki wyborów, Fed może wstrzymać grudniową podwyżkę stóp procentowych. Wskaźnik publikowany przez agencję Bloomberg pokazuje, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych na ostatni tegorocznym posiedzeniu zmalało do nieco ponad 60 procent.
Zobacz, ile kosztuje euro w środę src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1478649600&de=1478709000&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Jak decyzja Amerykanów wpłynie na stopy procentowe w Polsce?
Wynik głosowania Amerykanów nie będzie miał wypływu na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Wprawdzie w tym kontekście pojawia się nowe ryzyko globalne, ale nie wydaje mi się, aby wpłynęło to, co zrobi Rada Polityki Pieniężnej. Oficjalne stanowisko o planowanych zmianach stóp procentowych w 2018 rok nie ulegnie zmianie.