LOT będzie miał konkurencję na trasie z Pekinu. Pierwszy przylot w środę
Rejs inauguracyjny z pasażerami z Pekinu na Lotnisko Chopina został zaplanowany na środę rano.
20.09.2016 15:07
Lufthansa Group i Air China podpisały we wtorek w Pekinie porozumienie, które pozwoli im wspólnie realizować wszystkie połączenia między Europą a Chinami w ramach joint venture. W środę w Warszawie pierwszy raz wyląduje samolot Air China z pasażerami z Pekinu.
Rejs inauguracyjny z pasażerami z Pekinu na Lotnisko Chopina został zaplanowany na środę rano. Do tej porty na tej trasie bezpośrednie rejsy wykonuje PLL LOT.
Jak poinformowała we wtorek Lufthansa, podpisana umowa w Pekinie między linią a Air China, wprowadza w życie ustalenia z listu intencyjnego podpisanego latem 2014 roku. To trzecia tego umowa partnerska Lufthansa Group z azjatyckimi przewoźnikami.
"Joint venture ma na celu znaczącą rozbudowę wspólnej siatki połączeń code-share przewoźników i wzmocnienie partnerstwa handlowego. Dzięki temu Lufthansa Group będzie mogła kontynuować opartą na partnerstwie strategię w Azji. Po zawarciu joint venture z japońskimi liniami All Nippon Airlines (ANA) oraz z Singapore Airlines w listopadzie 2015 roku, jest to trzecia umowa partnerska Lufthansa Group na tym kontynencie" - napisano w komunikacie. Wejście w życie umowy joint venture jest zaplanowane wraz z rozpoczęciem letniego rozkładu 2017 roku.
Porozumienie pomiędzy Lufthansą i Air China obejmuje również Austrian Airlines i Swiss International Air Lines. Dla pasażerów oznacza to wygodniejsze podróżowanie na trasach łączonych z i do wielu miast w Austrii, Belgii, Niemczech i Szwajcarii przez porty przesiadkowe we Frankfurcie, Monachium, Zurychu i Wiedniu. Tym samym Lufthansa, Swiss i Austrian Airlines zyskają dzięki Air China dostęp do dodatkowych tras w Chinach, do drugiego największego rynku lotniczego świata. Umowa będzie w przyszłości rozszerzana o kolejne połączenia typu code-share.
Code-share oznacza współpracę linii lotniczych, na mocy której jedna linia lotnicza przewozi pasażerów z biletami wystawionymi przez inną linię lotniczą.
Prezes zarządu i dyrektor generalny Deutsche Lufthansa AG, Carsten Spohr podkreślił, że Air China, jako flagowy przewoźnik Chińskiej Republiki Ludowej, jest dla Lufthansa Group idealnym partnerem na tym rynku. - Chiński rynek lotniczy jest jednym z najważniejszych wzrostowych rynków na świecie. Chcemy czerpać korzyści z tego wzrostu wspólnie z naszym partnerem ze Star Alliance, Air China - powiedział cytowany w komunikacie prezes Spohr.
Z kolei prezes Air China Cai Jianjiang wskazał, że porozumienie to jest kolejnym dużym krokiem w strategii globalizacyjnej Air China, po przystąpieniu do sojuszu Star Alliance w grudniu 2007 roku. - Obie strony mogą nadal wzmacniać wspólną pozycję konkurencyjną zarówno w Chinach, jak i w Europie. W ramach porozumienia joint venture, będziemy dalej rozwijać siatkę połączeń w Chinach, Europie i na pozostałych rynkach. Pozwoli to również na optymalizację rozkładów, zwiększenie wyboru połączeń i zaoferowanie korzystniejszych cen biletów - powiedział cytowany w komunikacie prezes Air China.
W komunikacie podkreślono, że joint venture Lufthansa Group z flagowym przewoźnikiem Chińskiej Republiki Ludowej ma szczególne znaczenie - jest jasnym dowodem na silną obecność linii Lufthansa Group na drugim najważniejszym rynku lotniczym na świecie. Wraz z transatlantycką trójstronną umową joint venture z United Airlines oraz Air Canada, Lufthansa Group obejmuje teraz swoim zakresem wszystkie najważniejsze rynki w ramach swoich działań joint venture. W rezultacie około połowa połączeń międzykontynentalnych Lufthansy jest obsługiwana przez partnerów joint venture, zapewniając pasażerom dodatkowe benefity.
Lufthansa Group i Air China planują dalsze zacieśnienie współpracy w przyszłości. Rozkłady obu przewoźników będą lepiej skoordynowane, co umożliwi pasażerom wygodniejszy dostęp do siatki połączeń każdego przewoźnika.
Na świecie w ramach umowy joint venture współpracują m.in. British Airways i chilijskie Latam Airlines Group, Air France-KLM z China Eastern Airlines, czy Air France-KLM z Alitalia. PLL LOT pracuje od listopada 2015 r. nad joint venture z Turkish Airlines.