Trwa ładowanie...
d1nwtss

Lufthansa

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Lufthansa to niemieckie linie lotnicze uważane za linie narodowe. Powstały w 1953 roku, a dziś obsługują ponad 220 tras na całym świecie.

Historia

Przed wojną istniało przedsiębiorstwo lotnicze Deutsche Luft Hansa Aktiengesellschaft. Zlikwidowane ostatecznie w 1951 roku, stało się pierwowzorem dla nowych linii lotniczych założonych w 1953 roku. Deutsche Lufthansa AG, bo tak brzmi pełna nazwa kompanii, przejęła po poprzedniku znak firmowy (żurawia w locie), a także barwy (żółty i niebieski). Po przeprowadzeniu szkoleń załogi, skompletowaniu floty oraz przygotowaniu zaplecza technicznego, w 1955 roku odbył się pierwszy lot Lufthansy z Kolonii do Monachium. Już trzy lata później linie lotnicze zaczęły latać do Ameryki Północnej, Afryki i na Daleki Wschód.

W latach 60. XX w. Lufthansa zdecydowała się przenieść bazę dla lotów długodystansowych z Kolonii do Frankfurtu nad Menem, a jednocześnie wprowadziła rejsy towarowe w ramach Lufthansa Cargo.

W kolejnych latach, mimo kryzysów paliwowych w 1973 i 1979, Lufthansa rozwijała i unowocześniała swoją flotę. W 1986 roku po raz pierwszy za sterami samolotu Lufthansy zasiadły kobiety. W 1997 roku doszło do całkowitej prywatyzacji linii.

Działalność

Lufthansa obsługuje ponad 220 tras, dysponując niemal 300 samolotami. Hubami lotniczymi Lufthansy są lotniska we Frankfurcie i w Monachium. Poza tym za główne porty Lufthansy uznaje się port lotniczy Berlin-Tegel, Düsseldorf i Hamburg.

Lufthansa była pierwszym przewoźnikiem lotniczym, który przystąpił do programu „Connextion”, umożliwiającego korzystanie z darmowego WiFi na pokładzie Boeingów. Kompania należy również do porozumienia Star Alliance, któremu przewodniczy. Grupa zrzesza 28 linii lotniczych z całego świata, w tym Scandinavian Airlines, Air Canada, United Airines, Thai Airways International, a także polskiego przewoźnika, Polskie Linie Lotnicze LOT.

Ponadto w 2005 roku Lufthansa zaczęła budować swój holding, rozpoczynając od fuzji ze szwajcarską kompanią Swiss. Obecnie do holdingu należą linie lotnicze, takie jak Eurowings, Air Dolomiti, Germanwings, Austrian Airlines, SunExpress, Brussels Airlines, JetBlue Airways oraz Luxair.

Według danych z 2016 roku Lufthansa warta jest łącznie 31,7 mld euro. Do końca wspomnianego roku zatrudniała niemal 125 tys. pracowników.

Flota

Lufthansa dysponuje samolotami o zróżnicowanej wielkości ze względu na różnorodność obsługiwanych tras. Flota linii składa się między innymi z dwupokładowych Airbusów A380 czy Boeingów 747, a także jednopokładowych Airbusów A 319, A330, A340 i A350. Na krótkich trasach Lufthansa operuje samolotami Embraer 190 i 195, Bombardier CR900 oraz Boeing BBJ 737-800 IGW, mieszczącymi od 80 do 120 pasażerów. W ramach Lufthansa Cargo latają natomiast Boeingi 777F i MD-11F.

Siedziba

Siedziba Lufthansy zlokalizowana jest w Kolonii, a aktualnym prezesem jest Carsten Spohr.

Notowania na giełdzie

Spółka Deutsche Lufthansa AG notowana jest na Deutsche Börse (giełdzie frankfurckiej), a także na działającej na jej podstawie platformie XETRA. Akcje warte są 25,30 euro (stan na październik 2017).

d1nwtss

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nwtss
d1nwtss
d1nwtss
d1nwtss

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj