Służby mundurowe stracą przywileje emerytalne? Związkowcy oburzeni, MSWiA dementuje

Doniesienia na temat szykowanej zmianach już wywołują duże poruszenie wśród związków zawodowych służb mundurowych.

Służby mundurowe stracą przywileje emerytalne? Związkowcy oburzeni, MSWiA dementuje
Źródło zdjęć: © Eastnews | Wojciech Stróżyk/Reporter
Jacek Bereźnicki

Wypłaty emerytur dla mundurowych dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Według informacji, jakie pozyskał "Dziennik Gazeta Prawna", rząd planuje poważne ograniczenie przywilejów emerytalnych służb mundurowych. Zaskoczone tymi doniesieniami są związki zawodowe służb mundurowych, które domagają się od rządu wyjaśnień, czy takie zmiany są planowane.

Rekomendacja wprowadzenia powszechnego wieku emerytalnego w przypadku pracowników służb mundurowych mają, według informacji gazety, znajdować się w konkluzjach przeglądu emerytalnego, prowadzonego przez ZUS i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Funkcjonariusz poczeka na emeryturę do 65. roku życia

Jeśli takie rozwiązanie wejdzie w życie, każdy funkcjonariusz będzie musiał czekać na wypłatę emerytury aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, nawet jeśli spełni kryterium stażowe i odejdzie ze służby. W międzyczasie mógłby podjąć inną pracę, ale na wypłatę świadczeń i tak musiałby czekać do osiągnięcia - zgodnie z planami rządu - 65 lat (mężczyźni) lub 60 (kobiety).

Finanse WP zwróciły się do wiceszefa resortu rodziny i pracy Bartosza Marczuka z pytaniem, czy opisywane przez "DGP" zmiany są planowane, ale wiceminister jedynie odesłał nas do wiceministra Marcina Zielenieckiego. Ten jednak - jak usłyszeliśmy w jego sekretariacie - jest na razie nieuchwytny z powodu udziału w konferencji.

Niewiele wyjaśnia przesłany Finansom WP komunikat biura prasowego MRPiPS. "Po analizie zgłaszanych wniosków, opinii w ramach prac Rady Dialogu Społecznego oraz planowanych szerokich konsultacjach, zostanie opracowany dokument, będący próbą połączenia społecznych oczekiwań w zakresie modelu systemu emerytalnego z możliwościami finansowymi państwa" - czytamy.

Jak zaznaczono, przygotowywany przez resort przegląd systemu emerytalnego "obejmuje jedynie system pracowniczy, nie dotyczy natomiast systemów rolniczego oraz zaopatrzeniowego, które funkcjonują niezależnie od powszechnego systemu emerytalnego".

Sprawdzenie czujności służb albo próba wprowadzenia zamieszania

Doniesienia na temat szykowanej zmianach już wywołują duże poruszenie wśród związków zawodowych służb mundurowych.

- Jest to dla nas duże zaskoczenie, gdyż wcześniej nigdzie takie informacje w przestrzeni publicznej się nie pojawiały. Nie wiemy, czy to jest sprawdzenie czujności służb czy próba wprowadzenia zamieszania - mówi nam Mariusz Tyl, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jak przekonuje, wcześniejsze zawirowania wokół uprawnień emerytalnej służb mundurowych spowodowało "ogromną falę odejść”.

- Działania rozpoczęła już Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, wystosujemy pismo do pani premier, czy potwierdza te informacje. Chcemy, żeby ktoś powiedział, jaka jest prawda, będziemy domagać się oficjalnego stanowiska - deklaruje szef NSZZ FSG.

- W takiej sytuacji funkcjonariusze nie mogą spokojnie pełnić służby, bo nie będą wiedzieć, co z ich przeszłością - podkreśla. Jak zaznacza, "w ostatnich latach zostały wypracowane zmiany systemu emerytalnego”, w ramach których "podwyższone zostały długość służby i wiek odchodzenia funkcjonariuszy na emeryturę, do odpowiednio 20 i 55 lat”.

Chodzi o oszczędności budżetowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci, żołnierze i inni funkcjonariusze służb mundurowych mogą złożyć wniosek o wypłatę emerytury po osiągnięciu wymaganego stażu służby. Obecnie minimalny wynosi 15 lat, ale ma on wzrosnąć do 25 lat pracy i 55. roku życia.
Jak pisze "DGP", reforma emerytur mundurowych ma przynieść duże oszczędności budżetowe. Obecnie roczny koszt wypłat świadczeń emerytalnych wynosi 15 mld zł.

O planowanych przez MRPiPS zmianach w systemie emerytalnym służb mundurowych (a także w FUS i KRUS), zmierzających do ujednolicenia waloryzacji świadczeń poinformowała w środę w szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska. W wywiadzie dla TVP Info poinformowała, że MRPiPS jest w trakcie przeglądu emerytalnego, który ocenia wszystkie systemy emerytalne. Informację o funkcjonowaniu systemu emerytalnego Rada Ministrów ma obowiązek przedłożyć Sejmowi do 31 grudnia 2016 r.

_ Aktualizacja: _
Na doniesienia "DGP" we czwartek zareagowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wydało oświadczenie, w którym minister Mariusz Błaszczak zapewnia, że "MSWiA nie prowadzi i nie planuje prowadzić żadnych prac związanych ze zmianami w systemie emerytalnym służb mundurowych"

- Bardzo stanowczo i jednoznacznie dementuję - nie prowadzimy takich prac i nie planujemy, żeby takie prace były prowadzone. MSWiA nie planuje żadnych zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych - podkreślił szef resortu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (566)