Trwa ładowanie...
d42bbp5
d42bbp5

Emerytury - Najnowsze informacje

Emeryci Shutterstock
Podziel się

Wiek emerytalny, waloryzacja emerytur, aktualny wzór legitymacji emeryta-rencisty, najnowsze dane GUS, zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd, a także komunikaty z ZUS, OFE i KRUS - to zagadnienia, o których przeczytasz w poniższych artykułach i komentarzach.

d42bbp5

Chcesz wiedzieć więcej o podwyżkach emerytur? A może szukasz aktualności o składkach w OFE lub w ZUS? W serwisie finanse.wp.pl znajdziesz garść najświeższych informacji na tematy związane ze świadczeniami.

Emerytury - podstawowe informacje

Emerytura to świadczenie pieniężne służące do zabezpieczenia bytu osobom, które ze względu na osiągnięcie pewnego wieku nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej. W Polsce funkcjonuje kilka systemów emerytalnych. Działają na odmiennych zasadach. Najwięcej osób należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W 1999 roku została wprowadzona reforma systemu ubezpieczeń społecznych, która różnicuje zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości. Wszystko zależy od wieku ubezpieczonych. Grupy dzielą się na:

  1. osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku;
  2. osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku;
  3. osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku;
d42bbp5

Emerytura na "starych zasadach"

Formuła dla osób urodzonych przed 1949 rokiem. Nabywają prawo do przejścia na emeryturę po przekroczeniu granicy wiekowej - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Muszą przy tym udokumentować odpowiednio długi czas zatrudnienia (tzw. okres składkowy), który wynosi odpowiednio 20 lat i 25 lat.

Wysokość świadczenia zależy od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładowego, a także od kwoty bazowej, która obowiązuje w momencie powstania prawa do emerytury.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku mogły wybrać formułę emerytury (ulokować całą składkę na koncie w ZUS lub część wpłacić do OFE). Przy świadczeniu na starych zasadach musiały jednak spełnić trzy warunki (m.in. dokonać wyboru do 2006 roku).

Emerytura na "nowych zasadach"

d42bbp5

W tym przypadku również emerytura jest wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale jej wysokość zależy od sumy odprowadzonych w przeszłości składek. Świadczenie na nowych zasadach przysługuje większości osób urodzonych po 1949 roku.

Składki odprowadza się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Otwartego Funduszu Emerytalnego. W pierwszym przypadku, wartość zgromadzonych środków podlega waloryzacji i zależy od bieżącej polityki rządu.

Wysokość emerytury z oblicza się w oparciu o sumę składek na koncie, o kwotę kapitału początkowego/lub kwotę środków zewidencjonowanych na subkoncie, a także o wskaźnik z tablicy średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.

Wyżej wymienione zasady nie dotyczą grup uprzywilejowanych. Służby mundurowe, górnicy, nauczyciele, kolejarze, prokuratorzy czy sędziowie są obsługiwani przez branżowe systemy emerytalne. Rolnicy rozliczają się za pośrednictwem KRUS.

d42bbp5
d42bbp5