Trwa ładowanie...

Jak oszczędzać pieniądze? Oto kilka praktycznych wskazówek

Emerytura, zakup mieszkania czy wymarzone wakacje. Oszczędzanie pozwala odłożyć konkretną sumę pieniędzy na dowolnie wybrany cel. Jak zmotywować się do lepszego gospodarowania finansami, żeby osiągnąć planowane zamiary?

Jak oszczędzać pieniądze? Oto kilka praktycznych wskazówekFot: acilo/iStockphoto
d306r8t
d306r8t

Emerytura, zakup mieszkania lub wymarzone wakacje. Oszczędzanie pozwala odłożyć konkretną sumę pieniędzy na dowolnie wybrany cel. Zaradność finansowa to cecha, dzięki której nie trzeba korzystać z pożyczek czy kredytów, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Jak zatem zmotywować się do lepszego gospodarowania finansami?

Nie odkładaj działania na później

Początki są trudne i ta reguła dotyczy również oszczędzania. Nie ma jednak sensu czekać na lepszy moment - na poniedziałek, na początek miesiąca czy na następną wypłatę. Zacznij już zaraz. Skoro decyzja o odkładaniu pieniędzy została już podjęta, trzeba zrealizować ten zamiar od razu. Im dłużej będziesz zwlekać, tym więcej masz czasu na myślenie, a nie działanie. To zwykle kończy się porzuceniem zamiarów. Pamiętaj, nie musisz wcale zaczynać od wdrażania wielkich zmian.

Wprowadź w życie metodę małych kroków

Rozpoczęcie przygody z oszczędzaniem nie oznacza, że już za chwilę uda się wypracować choćby połowę oczekiwanej sumy. Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi wymaga regularnych działań i konsekwencji. Przemyśl, jakimi metodami chcesz namnożyć potrzebne oszczędności. Będziesz odkładać dany procent od wypłaty? Obniżysz koszty codziennych zakupów poprzez wybór tańszych produktów? A może spróbujesz połączyć przyjemne z pożytecznym - rzucisz palenie i zwyczajowe wydatki na papierosy przeznaczysz na inny cel? Cokolwiek zdecydujesz, nie wprowadzaj zmian zbyt gwałtownie.

Porzuć wymówki

Dla niektórych oszczędzanie wiąże się z wyrzeczeniami. Nie mają z czego odkładać pieniędzy, bo otrzymywane wynagrodzenie wystarcza tylko na zakup jedzenia i opłacenie rachunków. Inni wychodzą z założenia, że kontrola budżetu domowego jest zbyt czasochłonna, a oni tyle czasu nie mają. Często zdarza się też zrzucanie odpowiedzialności na bliskich. "Niech ktoś to zrobi za mnie" nie działa jednak na dłuższą metę. Dbanie o oszczędności leży w twojej gestii i nie musi wiązać się ze specjalnymi poświęceniami. Wystarczy dobrać odpowiednią metodę działania, np. zoptymalizować domowe czynności w taki sposób, żeby pochłaniały mniej pieniędzy albo rozsądnie podejść do wydatków na zakupy.

d306r8t

Wyznacz konkretny cel i dąż do jego realizacji

Mechanizm oszczędzania działa w oparciu o podejście zadaniowe. Jeśli widzisz przed sobą punkt, spróbujesz do niego dotrzeć. Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie konkretnego celu, na który w przyszłości przeznaczysz zgromadzony kapitał. Może być on długoterminowy (np. emerytura, studia dzieci) lub krótkoterminowy (np. remont mieszkania w niedalekiej przyszłości, zakup nowego telefonu czy wyjazd na wakacje). Najefektywniej jednak sprecyzować zamiary, które wiążą się z marzeniem. Motywacja będzie większa, jeśli spróbujesz osiągnąć coś, czego naprawdę pragniesz.

Zrezygnuj ze zbędnych wydatków

Masz słabość do rzeczy, bez których spokojnie możesz się obyć, a jednak pochłaniają spore sumy pieniędzy? Rezygnacja z bezsensownych wydatków może zapewnić dodatkowy zastrzyk gotówki, który lepiej przeznaczyć na konkretnie zdefiniowany cel. Oto kilka standardowych pozycji, które pochłaniają w sumie niemało pieniędzy, a ich zakup nie jest koniecznością: słodycze, częste jedzenie na mieście, papierosy czy alkohol. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te "przyjemności" należy wykluczyć z domowego budżetu na zawsze. Czasem wystarczy zmniejszyć częstotliwość ich kupowania.

Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów

Po wdrożeniu wszystkich kroków, motywacja do dalszego działania powinna wzrosnąć. Długie oczekiwanie na efekty to czynnik, który niebywale zniechęca do działań. Aby zauważyć pierwsze efekty w postaci konkretnych zysków, trzeba czasem poczekać nawet kilka lat. Czasowy horyzont dla oszczędności zależy oczywiście od obranego celu i sposobu dysponowania pieniędzy. Im dłuższy czas oczekiwania, tym większe zyski. Cierpliwość w tym wypadku może więc okazać się niezwykle cenna.

d306r8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d306r8t