Dorabiasz na boku? Uważaj, stracisz pracę!

Marne zarobki i trudna sytuacja życiowa zmusza wiele osób do dodatkowej pracy. Czasami jest to drugi etat, innym razem grosz wpływa na konto po wykonywaniu drobnych zleceń. Czy zawsze jest to legalne?

Dorabiasz na boku? Uważaj, stracisz pracę!
Źródło zdjęć: © Thinkstock

- Czy praca na dwóch etatach jest legalna?

- Pracownik może co do zasady podejmować się wykonywania pracy czy usług u innych podmiotów, o ile nie narusza on tym swoich obowiązków u dotychczasowego pracodawcy.

- Co może ograniczać możliwość dorabiania w innej firmie?

- W szczególności pracownik powinien uważać, czy jego nowe zajęcie nie będzie naruszało obowiązku względem dotychczasowego pracodawcy dbałości o dobro zakładu pracy, ochrony mienia pracodawcy oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Przed podjęciem dodatkowej pracy pracownik powinien również sprawdzić, czy nie narusza tym zawartej z dotychczasowym pracodawcą umowy o zakazie konkurencji.

- Czym jest taki zakaz?

- Zdarza się czasem, że w umowie o pracę strony przewidują ograniczenie podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia w postaci wprowadzenia odpowiedniego zakazu lub obowiązku uzyskania zgody pracodawcy na podjęcie takiego zatrudnienia (działalności). W trakcie trwania umowy o pracę (a także w niektórych przypadkach po ustaniu stosunku pracy)
pracodawca może zawrzeć z pracownikiem tzw. umowę o zakazie konkurencji, na mocy której pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Warto wiedzieć, że obowiązek ten nie może zostać wprowadzony, jeśli nie znajduje on uzasadnienia w rzeczywistym dobru (interesie) zakładu pracy. Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia względnie obowiązku uzyskania uprzedniej zgody pracodawcy, które nie spełnia tego wymagania, jest nieważne jako sprzeczne z prawem. Tak wprost na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 kwietnia 2009 r. (III PK 60/08).

- Z jakimi konsekwencjami możemy się liczyć, jeśli nie dostosujemy się do takiego zakazu i dodatkowa praca będzie zbieżna z tym, co wykonujemy na co dzień?

- Naruszenie przez pracownika umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy przez podjęcie działalności konkurencyjnej stanowi wystarczającą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może także dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody. Jeżeli naruszenie zakazu konkurencji zostanie uznane przez pracodawcę za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, to pracodawca może również rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

- A jeśli w umowie nie mamy adnotacji o zakazie konkurencji? Coś nam grozi, jeśli podejmiemy dodatkowa pracę?

- Jeżeli strony nie zawarły umowy o zakazie konkurencji, to z samego obowiązku dbania o dobro zakładu pracy nie wynika kategoryczny zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Działalność konkurencyjna prowadzona wówczas przez pracownika stanowi naruszenie jego obowiązków względem pracodawcy i uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę tylko wówczas, gdy narusza to interesy pracodawcy, godzi w dobro zakładu pracy lub wyrządza (może wyrządzić) pracodawcy szkodę.

- A co z naszą wiedzą o firmie, gdy już przestaniemy w niej pracować?

- Zwolnienie byłych pracowników z zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest równoznaczne z godzeniem się przez byłego pracodawcę na ujawnienie (upowszechnienie) tych informacji przez pracowników lub na uczynienie z nich dowolnego użytku, zwłaszcza sprzecznego z interesem pracodawcy. Także po rozwiązaniu stosunku pracy byli pracownicy zobowiązani są co do zasady przez okres trzech lat od ustania stosunku pracy do zachowania w tajemnicy posiadanych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa (art. 11 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).

ml/JK

dorabianiefinansepraca po godzinach
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)