Hipermarkety będą powstawały bez zgodny gmin? Zniknął zapis z ustawy
Z niewyjaśnionych przyczyn w projekcie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zniknęły bariery dla sklepów wielkopowierzchniowych. Jeżeli ustawa w tej formie wejdzie w życie, markety o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych będą mogły powstawać bez ograniczeń wynikających z planów zagospodarowania przestrzennego.
Przepis blokujący możliwość budowania dużych sklepów w dowolnym miejscu, zniknął w czasie prac nad ustawą o rewitalizacji, która wymagała wprowadzenia zmian w ustawie o planowaniu przestrzennym. Wprowadzenie zaskakującej zmiany odkryli przedstawiciele organizacji skupiających właścicieli małych polskich sklepów.
- Walczymy o miejsca pracy, stąd nasze zdenerwowanie - tłumaczy Janusz Kowalski, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego. Przepis zniknął w tajemniczych okolicznościach w trakcie posiedzenia komisji sejmowej, a potem został przegłosowany przez parlamentarzystów. - To skutek nieuwagi 559 parlamentarzystów, w tym także mojej - przyznaje Jarosław Gowin, prezes Polski Razem.
Na razie nie wiadomo, który z posłów zdecydował się zgłosić poprawkę. Jeszcze bardziej zastanawia, czy zrobił to przez nieuwagę, czy celowo. - Prędzej czy później wyjdzie na jaw, kto to zgłosił, bo tam gdzie się tworzy prawo, są różne lobby - mówi Teodozja Maliszewska z krakowskiej Platformy Obywatelskiej.
Samorządowcy obawiają się, że błąd może zniweczyć wejście w życie pilnie potrzebnej ustawy o rewitalizacji. ## Jak to miało wyglądać?
W początkowej fazie projekt ustawy zakładał, że jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to budowa hipermarketu będzie niemożliwa. Zmiany miały pomóc opanować nieco chaos przestrzenny. Przedstawiciele branży oceniali, że nowe przepisy są dla niej korzystne, bo skończy się marnowanie czasu w urzędach.
W tej chwili problemem są różnice w orzecznictwie sądowym na ten temat. Jak przekonuje w uzasadnieniu projektu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, dotychczasowe przepisy są na tyle niejasne, że niekiedy samorządy zgadzały się na budowę sklepów wielkopowierzchniowych bez istniejących planów miejscowych, a w innych przypadkach nie zgadzały się na rozpoczęcie inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.
- Te zmiany szły w dobrym kierunku. Jeżeli planuje się objęcie pełnym planem zagospodarowania całego kraju, to my jesteśmy zdecydowanie za - powiedział money.pl jeszcze przed wprowadzeniem bulwersujących zmian w ustawie Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zrzeszającej największe sieci handlowe jak: Auchan, Carrefour, Jeronimo Martins, Kaufland, Lidl czy Tesco.
Druga znacząca zmiana dla sieci handlowych, którą miała wprowadzić poprzednia wersja ustawy, dotyczyła zwiększenia kontroli społecznej w procesie planowania przestrzeni. Nowością miało być zaproszenie do konsultacji mieszkańców danego terenu jeszcze przed startem prac nad przygotowaniem projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Do tej pory takie "konsultowanie" najczęściej ograniczało się do wywieszania na tablicach ogłoszeń w urzędach informacji dotyczących już powstałych planów.
Więcej na temat ustawy znajdziesz tutaj.