Trwa ładowanie...
d3odkkv

Auchan

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Francuska, międzynarodowa sieć hipermarketów zajmujących się sprzedażą detaliczną głównie produktów spożywczych i przemysłowych. Sklepy Auchan znajdują się w Europie i Azji.

Historia i założyciele

Nazwa pochodzi od fonetycznej wymowy dzielnicy, gdzie powstał pierwszy sklep Auchan: Hauts Champs (czyt. oszą) w Roubaix (okolice miejscowości Lille, w północnej Francji). Pierwszy sklep założył w 1961 roku w miejscowości Croix Gérard Mulliez, uznawany za jednego z najbogatszych Francuzów. Sieć sklepów Auchan powstała na podstawie obserwacji, jakie Mulliez zdobył w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego uwagę zwróciło funkcjonowanie sklepów samoobsługowych. Jego hipermarket na przedmieściach Lille w ciągu sześciu lat od powstania stał się centrum handlowym połączonym z pasażem oferującym towary i usługi innych marek. Pierwszą zagraniczną placówką firmy było centrum w Hiszpanii, gdzie pierwsze Auchan powstało 1981 roku. Wtedy też Auchan rozpoczęło swoją działalność rozwojową poza granicami Francji.

Pierwszym miastem w Polsce, gdzie otwarto hipermarket Auchan, było Piaseczno, a otwarcie miało miejsce w 1996 roku.

Właściciele

Spółka Auchan nadal znajduje się we władzy rodziny założyciela pierwszego sklepu. Jej siedziba znajduje się w miejscowości Croix, w gminie Roubaix we Francji. Spółki zależne od Auchan to między innymi znane w Polsce marki jak Decathlon i Pimkie. Część Auchan należy do pracowników w ramach akcjonariatu pracowniczego.

Działalność

Sieć hipermarketów Auchan wyróżnia funkcjonowanie w połączeniu z galerią handlową, które łącznie znajdują się najczęściej na terenach będących własnością zależnej spółki Immochan. Cały kompleks tworzy Centrum Handlowe Auchan. Sieć oferuje możliwość zakupów przez internet, dzięki platformie AuchanDirect.

Obecnie popularne sklepy Auchan znajdują się w większości większych polskich miast, a są zaopatrywane przez centrum dystrybucyjne w Wolborzu. Z kolei w owoce i warzywa sklepy Auchan zaopatruje centrum logistyczne w Grójcu. W 2014 roku spółka przejęła sieć popularnych hipermarketów Real w Polsce, Rosji, Rumunii i na Ukrainie, co łącznie objęło kilkaset sklepów.

Urodzony w 1931 roku Mulliez słynie z niechęci do giełd i banków, stąd jak dotąd Auchan nie pojawiło się na giełdzie, w przeciwieństwie do większości podobnych sieci handlowych.

Firma Auchan działa na podstawie zasad zrównoważonego rozwoju oraz jest zaangażowana w działalność na rzecz praw człowieka, praw pracowniczych i ekologii.

Spółka posiada kilkaset produktów w ramach marki własnej Auchan, oznaczonych logo podniesionego kciuka. Marka posiada także program lojalnościowy Skarbonka oraz możliwość posługiwania własną kartą VISA Auchan.

Liczba placówek

Auchan posiada obecnie 888 hipermarketów i 864 supermarkety w uproszczonej formie Simply lub Auchan Supermarket zlokalizowane w 13 krajach świata.

d3odkkv

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3odkkv
d3odkkv
d3odkkv
d3odkkv