Ustawa o książce. Branża liczy, że zmieni rynek księgarski

Polacy nie czytają, księgarnie bankrutują, cały rynek jest zagrożony - tak twierdzą inicjatorzy kampanii „Ocal książki”.

Ustawa o książce. Branża liczy, że zmieni rynek księgarski
Źródło zdjęć: © Fotolia

17.05.2015 | aktual.: 17.05.2015 13:14

Polacy nie czytają, księgarnie bankrutują, cały rynek jest zagrożony - tak twierdzą inicjatorzy kampanii „Ocal książki”. Środowisko księgarzy i wydawców w imię ratowania czytelnictwa chce wprowadzenia stałej ceny na nowości książkowe.

Brak zniżek czy rabatów na wydania premierowe miałby obowiązywać przez rok od ukazania się tytułu. Projekt tzw. ustawy o książce został w kwietniu złożony do laski marszałkowskiej, a dyskusje o jego skutkach budzą wiele emocji.

- To kampania na rzecz przyszłości polskiej książki, bo małe księgarnie nie mają szans w tzw. wojnie rabatowej z dużymi sieciami - podkreśla prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin.

Jego zdaniem spada liczba księgarń, małe wydawnictwa nie są w stanie sprzedawać swoich książek, nakłady spadają, a czytelnictwo, mimo że ostatnio trochę się zwiększyło, też jest na niskim poziomie.

- Ceny nominalne książek na okładkach są w tej chwili wyższe po to, żeby różnymi promocjami można było zachęcić do kupna. Dzięki wprowadzeniu ustawy o książce ceny by spadły, bo wydawca nie wliczałby w koszty produkcji narzuconego przez duże sieciowe księgarnie rabatu - zaznacza wydawca Sonia Draga.

Jak zapewnia, podobne ustawy regulują rynek księgarski w wielu krajach europejskich i świetnie się sprawdzają. Wnioskodawcy opierają się na ustawie funkcjonującej we Francji, a - jak dodaje Draga - tego typu rozwiązania ma większość krajów europejskich, np. Niemcy, Hiszpania, Portugalia czy Włochy.

Pisarz Grzegorz Kasdepke jest przekonany, że skutki wprowadzenia ustawy mogą być pozytywne i w dłuższej perspektywie liczy na obniżenie cen książek.- Moim zdaniem to nie jest skok na kasę czytelników - mówi autor.

Wielu osób nie przekonuje idea stałej ceny za nowości książkowe. Brak rabatu na wydania premierowe w praktyce oznacza, że więcej trzeba wyjąć z portfela i zostawić w kasie, stąd prosta droga do decyzji, że książki nie kupujemy.

- Ustawa o książce nie spowoduje wzrostu czytelnictwa w Polsce, nie tędy droga. Polacy nie czytają, bo nie mają takiego nawyku. Trzeba najpierw ustalić co zrobić, żeby to zmienić, a nie zadowalać branżę wydawniczą - podkreśla Robert Drózd z portalu Światczytników.pl

Jak wynika z ostatnich badań Biblioteki Narodowej, odsetek czytających rośnie, ale bardzo powoli. W minionym roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 41,7 proc. Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)