Biometria: Banki chcą, żebyś zapomniał o numerze PIN do swojej karty
W Banku Smart wprowadzono biometrię głosową, z kolei w BPH i Getinie postawiono na bankowanie za pomocą palca. Zamiast wpisywać numer PIN wystarczy zeskanować to jak przepływa krew. Banki próbowały też wprowadzać prześwietlanie tęczówki oka. Wszystko, żebyś wreszcie bez probelmu mogli zapomnieć o numerze PIN.
W Banku Smart wprowadzono biometrię głosową, z kolei w BPH i Getinie postawiono na bankowanie za pomocą palca. Zamiast wpisywać numer PIN, wystarczy zeskanować to, jak przepływa krew. Banki próbowały też wprowadzać prześwietlanie tęczówki oka. Wszystko, żebyś wreszcie bez problemu mogli zapomnieć o numerze PIN.
Pierwsze biometrię zaczęły stosować banki spółdzielcze. W ten sposób chciały sobie i swoim często zaawansowanym wiekowo klientom ułatwić życie. Ci w kółko bowiem zapominali numery PIN do swoich kart płatniczych albo notowali je na samym plastiku, ułatwiając zadanie złodziejom.
Pierwszy w Polsce i Europie bankomat biometryczny w 2011 roku postawił bank PBS w Kwidzynie. Od tego czasu kolejne banki zaczęły powoli stawiać na ten rodzaj autoryzacji. Dziś ponad 100 tys. klientów jest sprawdzanych przy pomocy palca, a nie dowodu osobistego w BPH. Z kolei w Getinie w ten sposób można podpisać umowę o założenie rachunku.