Trwa ładowanie...
d2mhgnx

Famur zawrze kontrakty na 100 mln dol. z mongolskim górnictwem - Piechociński

21.10. Warszawa (PAP) - Ponad 100 mln dol. będą warte kontrakty, jakie polska firma górnicza Famur zawrze z firmami mongolskimi - poinformował w Ułan Bator wicepremier Janusz...

d2mhgnx
d2mhgnx

21.10. Warszawa (PAP) - Ponad 100 mln dol. będą warte kontrakty, jakie polska firma górnicza Famur zawrze z firmami mongolskimi - poinformował w Ułan Bator wicepremier Janusz Piechociński. Wcześniej podpisał deklarację o współpracy w sektorze górniczym z ministrem górnictwa Mongolii.

W poniedziałek w stolicy Mongolii odbyło się Forum Gospodarcze, towarzyszące wizycie w Mongolii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wicepremier Piechociński przewodniczył polskiej delegacji gospodarczej, liczącej ponad 40 przedsiębiorców.

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, Famur podpisał listy intencyjne z trzema mongolskimi firmami z branży wydobywczej. Dla Baganuur LLC polska firma złożyła ofertę techniczną oraz cenową dla systemu przenośników taśmowych wraz ze zwałowarką w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Kwota propozycji to ok. 40 mln dol. z wykonaniem w systemie "pod klucz".

Za 45-50 mln dol. Famur chce wykonać dla firmy Tsagaan Shonkhor Holding pełne studium wykonalności dla kopalni podziemnej Nalaikh. Tsagaan Shonkhor planuje rozpoczęcie budowy tej kopalni na wiosnę 2014 r. Z kolei firmie Tsetsens Mining and Energy Famur zaoferował przenośniki taśmowe i stację załadowczą za ponad 15 mln dol.

d2mhgnx

Wicepremier Piechociński podpisał z ministrem górnictwa Mongolii Davaajavem Gankhuyagiem "Deklarację o współpracy w sektorze górnictwa i maszyn górniczych". "Będziemy zwiększać wymianę handlową w sektorze maszyn i urządzeń górniczych oraz wymieniać się doświadczeniami w ramach bezpieczeństwa pracy i nowoczesnych systemów eksploatacji" - oświadczył wicepremier.

Deklaracja obejmuje również współpracę w zakresie projektowania rozwiązań technicznych, specjalistycznych analiz górniczych, szkolenia kadr. Dotyczy również wymiany naukowej pomiędzy polskimi i mongolskimi jednostkami badawczymi i uniwersyteckimi.

Piechociński podkreślał, że czterech polskich "poważnych graczy", czyli - obok Famuru - firmy: Węglokoks, Kopex i Damel planują inwestycje w Mongolii.

Według danych MG, po 7 miesiącach 2013 r. polski eksport do Mongolii osiągnął wartość ok. 23,8 mln euro, czyli o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei import z Mongolii wzrósł do poziomu nieco ponad 36 tys. euro.

MG cytuje dane ambasady Mongolii w Warszawie, z których wynika, że na koniec 2012 r. w Mongolii działało 28 firm z udziałem kapitału polskiego, a łączna wartość ich zaangażowania inwestycyjnego wynosiła ok. 2,3 mln dol. (PAP)

wkr/ je/ mow/ asa/

d2mhgnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhgnx