Australia wprowadza nowy wzór banknotów. Australijczycy oburzeni pięciodolarówką
Kojarzy się im z wymiocinami, szczotką toaletową albo bakteriami gronkowca.
Nowa pięciodolarówka ma mieć więcej zabezpieczeń, znaków pomocniczych dla niewidomych i świeższy wygląd, ale ten Australijczykom raczej nie przypadł do gustu. Kojarzy się im z wymiocinami, szczotką toaletową albo bakteriami gronkowca.
Banknot ma wejść do obiegu pierwszego września i przez pierwszy okres ma funkcjonować równolegle ze starą pięciodolarówką. Kluczowe elementy jak: rozmiar czy przedstawiany wizerunek królowej brytyjskiej pozostają bez zmian. Zmienił się natomiast kolor i ozdobniki. I to właśnie one wzbudziły najwięcej emocji.
Dotychczasowy, utrzymany w tonacji różu i fioletu banknot zastąpi znacznie bardziej kolorowy wzór z elementami niebieskimi i akcentami żółtymi. To właśnie ta mozaika barw części komentatorom przypomina wymiociny.
Złośliwi widzą na banknocie również szczotki toaletowe, czy też bakterie gronkowca. W rzeczywistości to schematyczny rysunek kwiatów akacji Prickly Moses, nazywanych potocznie australijską złotą watą. Jak wyjaśnia Glenn Stevens, szef Australijskiego Banku Rezerw, na nowych wzorach banknotów znajdują się symbole nawiązujące do popularnych w Australii roślin oraz ptaków. Pięciodolarówkę zdobi więc oprócz kwiatu akacji popularny Miodopijek długodzioby, ptak zamieszkujący północno-wschodnią część Australii zarówno w obszarach leśnych, jak i w miejskich ogrodach Sydney i Melbourne.
Przytyków nie szczędzono również wizerunkowi królowej brytyjskiej Elżbiety II, która skutecznie opiera się upływowi lat i wciąż wygląda niemal tak samo, jak w 1984 roku, kiedy to pierwszy raz umoszczono jej wizerunek na australijskim banknocie.
Glenn Stevens, nie rozumie skąd tyle złośliwości w komentarzach, zwłaszcza, że wybór wzoru był efektem badań fokusowych i licznych konsultacji. Zmiany, jak dodaje, mają nie tylko charakter estetyczny, ale przede wszystkim znacznie funkcjonalne. Nowa pięciodolarówka ma mieć więcej zabezpieczeń, chroniących przed fałszerstwem jak również uwypuklenia i znaki pomocnicze dla osób niewidomych.
Nominał pięciodolarowy po raz pierwszy wprowadzono w 1967 roku, kiedy w Australii zmieniono walutę z funta na dolara.