Nowe dane z Wielkiej Brytanii nie tak ważne dla funta jak widmo Brexitu
Funt zareagował na najnowszą publikację dość energicznie, jednakże od dłuższego czasu brytyjska waluta znajduje się pod presją referendum w sprawie Brexitu.
12.04.2016 | aktual.: 12.04.2016 17:12
Jedną z ważniejszych publikacji mających wpływ na notowania funta brytyjskiego w tym tygodniu, są dane o inflacji z Wielkiej Brytanii. Jednak brytyjska waluta cały czas jest pod presją zbliżającego się referendum związanego z ewentualnym Brexitem.
Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, ceny w Wielkiej Brytanii wzrosły w marcu o 0,5 procent w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej oraz o 0,4 procent, w stosunku do danych z lutego. To dane nieco lepsze od prognoz i lepsze dla gospodarki.
Funt zareagował dość energicznie na najnowszą publikację urzędu. Cena brytyjskiej waluty wzrosła o niespełna 5 groszy. Tuż przed godziną 12:00 kosztował nawet 5,37 zł, tymczasem nad ranem był on wyceniany na niespełna 5,33 zł. Lekkie umocnienie funt odnotował również w poniedziałek.
Informacja dotycząca inflacji to nie jedyne dane, które będą dotyczyć brytyjskiej waluty. - W czwartek decyzję w sprawie dalszej polityki monetarnej podejmie Bank Anglii. Prawdopodobnie po raz kolejny podkreśli niepewność dotyczącą przyszłych prognoz ze względu na czerwcowe referendum dotyczące odejścia z Unii Europejskiej. W rezultacie rynek nie spodziewa się zmiany wysokości stóp - komentuje Michał Dąbrowski, analityk XTB.
Zobacz, jak zmieniała się cena funta brytyjskiego od początku grudnia 2015 roku src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1448956800&de=1460462400&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=GBPPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>
Wspomniane referendum w sprawie Brexitu od dłuższego czasu wypływa na notowania funta i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Cena waluty nieustannie spada od grudnia ubiegłego roku. Wówczas był ona wyceniana na ponad 6 złotych. Teraz jest to o ponad 70 groszy mniej. Oznacza to jej spadek o 12 procent.
- Znaczenie danych o inflacji w kontekście stanowiska Banku Anglii i wartości funta znacznie spadło z powodu zbliżającego się referendum ws. Brexitu. Do czasu wyjaśnienia przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, bank prawdopodobnie bowiem nie będzie skłonny do większych zmian retoryki. W najbliższych tygodniach od danych makro ważniejsze powinny być doniesienia polityczne, w tym sondaże przed referendum - tłumaczy Szymon Zajkowski, analityk mBanku.