Trwa ładowanie...
d3enbpq

mBank

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

mBank jest jednym z największych banków w Polsce. Funkcjonuje na polskim rynku od lat 80.

Historia

W 1986 roku powstał Bank Rozwoju Eksportu – trzy lata później przyznano mu linie kredytowe oraz dołączono go do międzynarodowego systemu SWIFT. Na początku lat 90. rozpoczyna się proces prywatyzacji. Powstają pierwsze spółki – Dom Maklerski mBanku (wcześniej Biuro Maklerskie BRE Brokesrs) i mLeasing (czyli dawniej BRE Services).

W 1992 roku BRE debiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dwa lata później nawiązuje współpracę z Commerzbank AG – zawarta zostaje umowa o partnerstwie strategicznym. W ciągu kilku lat Commerzbank sukcesywnie zwiększa udziały w mBanku – w 2000 roku do 50%, w 2003 do 72,16%. Obecnie posiada około 69%.
W 1998 roku dochodzi do fuzji z Polskim Bankiem Rozwoju, a w 2000 roku powstaje mBank, będący pierwszym wyłącznie internetowym bankiem detalicznym w Polsce.

Rok później powstaje drugi detaliczny bank należący do BRE, czyli Multibank. Mbank nie posiadał żadnych oddziałów, ponieważ klienci zarządzali swoimi zasobami przez internetowy i mobilny serwis transakcyjny, mLinię i smsy.

Od 2007 roku mBank rozpoczyna eksport swoich usług – rozszerza działalność na Słowację i Czechy. 2013 był przełomowym rokiem – dokonano rebrandingu i marki MultiBank, BRE Banki i mBank zostały zastąpione najsilniejszą, czyli mBank.

Rok później rozpoczęto współpracę z operatorem sieci komórkowych, Orange, co pozwoliło na wprowadzenie zbliżeniowych płatności mobilnych. Powstał także nowy mobilny bank detaliczny Orange Finanse.

Właściciel

Większość akcji (69,42%) należy do Commerzbank AG, a 5,31% do Nationale-Nederlanden OFE.

Prezesem Zarządu mBanku od 2010 roku jest Cezary Stypułkowski.

Działalność

mBank swoje usługi jako bank uniwersalny kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Oferta indwidualna obejmuje między innymi konta osobiste, oszczednościowe, lokaty, kredyty i inne. Oferta dla firm oferuje również księgowość, obsługę walutową i obsługę terminali. Mbank prowadzi także private banking oraz ma specjalne oferty dla korporacji i MSP.

Grupa mBank oferuje dodatkowe usługi w ramach podległych jednostek:

  • mLeasing – oferuje leasing maszyn, urządzeń, transportu ciężkiego i samochodów osobowych do 3,5 tony,
  • mFaktoring – doradztwo w zakresie rozwiązań biznesowych, które będą pobudzały rozwój biznesu,
  • mBank Hipoteczny,
  • mCorporae Finance – wsparcie inwestycji komercyjnych na rynku nieruchomośc, inwestycji komunalnych i nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego,
  • mLocum – kompleksowa obsługa rynku nieruchomości,
  • mCentrum operacji – obsługa procesów back-office'ów podmiotów, które należą do grupy mBanku, archiwizacja dokumentów,
  • mFinanse – doradztwó finansowe,
  • mFinanse France.

Mbank obsługuje ponad 3,5 miliona klientów, a wśród nich przeszło 300 tysięcy korzysta z Orange Finanse. W 2016 po raz kolejny mBank został uznany przez Forbes za „Najlepszy bank dla firm”.

Liczba placówek

W 2017 roku mBank miał 29 oddziałów, 17 biur mBanku, 21 mLeasingu, 8 mFaktoringu i 5 mBanku Hipotecznego.

Wartość

Wartość giełdowa mBanku jest wyceniana na 18,6 miliarda złotych. Kapitał zakładowy po podniesieniu we wrześniu 2017 roku wynosi 169 milionów złotych. Jest czwartym bankiem w Polsce pod względem wielkości aktywów, które wynoszą 123 miliardy złotych.

d3enbpq

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3enbpq
d3enbpq
d3enbpq
d3enbpq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj