Do solarium tylko z dowodem? Prawo może się zmienić jeszcze przed wyborami
Polska jest w gronie niewielu europejskich krajów, które jeszcze nie wprowadziły zakazu sztucznego opalania dla nieletnich.
07.08.2015 | aktual.: 07.08.2015 11:15
Posłowie pracują nad projektem przepisów, które zakażą nieletnim korzystania z solarium – pisze "Dziennika Gazeta Prawna". Taką zmianę popiera ministerstwo zdrowia i rzecznik praw dziecka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe prawo zostanie uchwalone jeszcze przed końcem tej kadencji.
Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", Polska jest w gronie niewielu europejskich krajów, które jeszcze nie wprowadziły zakazu sztucznego opalania dla nieletnich. Zakazały tego m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Austria. Tymczasem w Australii w ogóle nie można korzystać z solariów.
Projekt gotowy
Nowe przepisy przygotowują posłowie Platformy Obywatelskiej. Wprowadzenie ich popierają też minister zdrowia i rzecznik praw dziecka. Jak wskazują posłowie, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem od dawna podkreśla, że istnieje związek między opalaniem się w solarium a wzrostem ryzyka zachorowania na złośliwe nowotwory skóry, w tym czerniaka. W Polsce zachorowalność na ten nowotwór zwiększyła się w ostatnich trzech dekad aż trzykrotnie.
- Solaria zostały przeniesione do kategorii najwyższej rakotwórczej szkodliwości dla ludzi, na równi z takimi czynnikami ryzyka jak palenie papierosów czy azbest. W opinii projektodawców niezbędne jest wdrożenie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej całkowitego zakazu opalania w solarium dla osób małoletnich – napisano w uzasadnieniu poselskiego projektu, przytoczonym przez "Dziennik Gazetę Prawną".
Projekt jest już praktycznie gotowy. Posłowie mają mało czasu, jeśli chcą, by ustawa była uchwalona jeszcze przed końcem kadencji. Przed wyborami Sejm ma jeszcze trzy posiedzenia – dwa we wrześniu i jedno na początku października.
Solaria nie mówią „nie”
Jak wynika z przytoczonych w artykule wypowiedzi, właściciele solariów już teraz – choć zakazu jeszcze nie ma – często sprawdzają dowody osobiste klientom. Wielu z nich wprowadziło wewnętrzne regulacje zabraniające wpuszczania w ich salonach nieletnich pod opalające lampy. Inni wymagają pisemnej zgody od rodziców. Z ankiety przeprowadzonej przez Polski Związek Solaryjny wynika, że prawie 70 proc. użytkowników uważa, że osoby poniżej 18 roku życia nie powinny opalać się w solarium bez zgody rodziców.