Trwa ładowanie...

Poważna nieścisłość w wyliczeniach do ustawy ws. frankowiczów. Kancelaria Prezydenta wyjaśnia

Kancelaria Prezydenta wydała komunikat ws. nieścisłości, jakie pojawiły się w "elektronicznym kalkulatorze". Posiadający kredyt hipoteczny we frankach, mogli przeliczyć wysokość nowej raty na złotówki po "sprawiedliwym" kursie. Jednak eksperci zwrócili uwagę, że w zaprezentowanym arkuszu skala oszczędności kredytobiorców może nie być tak duża, jak zakładano.

Poważna nieścisłość w wyliczeniach do ustawy ws. frankowiczów. Kancelaria Prezydenta wyjaśniaŹródło: WP.PL, fot: Bartosz Wawryszuk
d4dc0qu
d4dc0qu

Kancelaria Prezydenta wydała komunikat ws. nieścisłości, jakie pojawiły się w "elektronicznym kalkulatorze". Posiadający kredyt hipoteczny we frankach, mogli przeliczyć wysokość nowej raty na złotówki po "sprawiedliwym" kursie. Jednak eksperci zwrócili uwagę, że w zaprezentowanym arkuszu skala oszczędności kredytobiorców może nie być tak duża, jak zakładano.

Prezydent w przedstawionym w piątek projekcie ustawy pomocy frankowiczom postuluje, aby posiadacz kredytu we frankach mógł wybrać, czy chce spłacać resztę zobowiązania po tzw. "kursie sprawiedliwym", wyliczonym za pomocą algorytmu. Miałby się on znaleźć gdzieś pomiędzy kursem franka, po którym zaciągany był kredyt, a obecnymi notowaniami szwajcarskiej waluty.

Zmiana będzie wymagała zastosowania do stawki WIBOR zamiast LIBOR przy wliczaniu oprocentowania, przy zachowaniu marży z dnia zaciągnięcia zobowiązania. Mówiąc krótko, kredyt zostanie przewalutowany nie po bieżącym kursie, ale właśnie po wspomnianym kursie sprawiedliwym.O szczegółach prezydenckiego projektu pisaliśmy w money.pl.

Na potrzeby tej propozycji Kancelaria Prezydenta opublikowała specjalny kalkulator, w którym stosunkowo łatwo można wyliczyć wysokość nowej raty. Arkuszowi przyjrzeli się eksperci i szybko zauważyli nieścisłość, o czym pisaliśmy we wtorek.

d4dc0qu

- Znaleźliśmy pewne rozbieżności pomiędzy tym, co jest w ustawie, a tym, co znajduje się w załączniku zwierającym obliczenia. Jeżeli dobrze to rozumiemy, zamiast raty kapitałowo-odsetkowej jest tam tylko rata odsetkowa - komentował w rozmowie z money.pl Piotr Markiewicz, analityk mBanku.

Konkretnie chodzi o kolumnę L arkusza opublikowanego na stronie Kancelarii Prezydenta. Znajduje się w niej rata odsetkowa płacona od kredytu, który klient zaciągnąłby w złotych, na tych samych warunkach, co kredyt walutowy, tylko oprocentowany na podstawie stopy WIBOR. W projekcie ustawy znajdujemy natomiast stwierdzenie, że w tym miejscu powinna pojawić się wartość raty kapitałowo-odsetkowej.

- Nieścisłości te prowadzą do tego, że kwota zaoszczędzona przez kredytobiorcę jest niższa, a kurs sprawiedliwy wyższy - komentował analityk.

Zakładając, że w arkuszu powinna znaleźć się wartość raty kapitałowo-odsetkowej, nowe obliczenia analityków wskazały na to, że koszt przewalutowania byłby o połowę niższy (16 mld złotych zamiast 32 mld złotych). To natomiast spowoduje, że kurs sprawiedliwy będzie wyższy, a potencjalny zysk kredytobiorców niższy.

d4dc0qu

Kancelaria Prezydencka poprawiła nieścisłość

Kancelaria Prezydenta zapewnia, że wskazana przez ekspertów nieprawidłowość została już zmieniona na stronie. "Kancelaria Prezydenta RP skierowała wczoraj (wtorek - przyp. red.) do Komisji Nadzoru Finansowego poprawną treść załącznika do projektu regulacji o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. W poprawnej treści załącznika w miejscu pierwotnego brzemienia zapisu w literze L: 'Wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)', widnieje zapis: 'Wartość raty odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)', co definiuje tę wartość także w innych miejscach dokumentu" - wyjaśnia biuro prasowe prezydenta. I zapewnia, że elektroniczny kalkulator dla frankowiczów opublikowany na stronie prezydent.pl "działa prawidłowo i właściwie oddaje intencje autorów projektu".

d4dc0qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dc0qu