Raport: Polacy kupują mieszkania za gotówkę
Większość Polaków kupuje mieszkania za gotówkę. Tak wynika z ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego, który badał sytuację w siedmiu największych polskich miastach.
05.01.2017 | aktual.: 05.01.2017 16:11
Kredyty stanowią 35 procent finansowania zakupów nieruchomości. Reszta, czyli 65 procent płatności, odbywa się właśnie w gotówce. Jak mówi analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek, mieszkania stały się dobrą lokatą kapitału. Z powodu niskich stóp procentowych lokowanie gotówki na lokatach bankowych jest nieopłacalne.
Osoby, które mają pieniądze wypłacają je i szukają bezpiecznej inwestycji, którą w ich mniemaniu mogą być mieszkania na wynajem - wyjaśnia analityk. Ostrzega on jednak, ze tego typu inwestycje także są obarczone ryzykiem. Nie można wykluczyć, że dodatkowo zwiększy je program Mieszkanie Plus, który może doprowadzić do obniżki cen najmu także na rynku komercyjnym.
Ekspert zwraca też uwagę na utrudnienia w dostępie do kredytów. Od stycznia obowiązuje wyższy, 20 - procentowy wkład własny. Dla wielu osób pożyczka na takich zasadach jest niedostępna. Dzieje się tak mimo że rata kredytu jest często mniejsza, niż opłata za wynajem - ocenia ekspert. Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli kupić mieszkanie warte 300 tys. zł i zaciągnąć w tym celu kredyt hipoteczny, musimy "wyłożyć" co najmniej 60 tys. zł wkładu własnego. W przeciwnym razie kredytu albo nie dostaniemy, albo będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami. Więcej czytaj TUTAJ.
Z analiz wynika, że program Mieszkanie dla Młodych nie ma wpływu na liczbę zaciągniętych kredytów. Bartosz Turek zwraca uwagę, że osoby, które biorą w nim udział, nawet bez dopłat zaciągnęłyby kredyt.