Trwa ładowanie...

Papież zdecydował, że watykański bank IOR będzie dalej działać

Papież Franciszek zadecydował, że wstrząsany w przeszłości licznymi skandalami watykański bank IOR będzie dalej działał. Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek, że instytucja ta będzie świadczyć "z uwagą" usługi finansowe Kościołowi na całym świecie.

Papież zdecydował, że watykański bank IOR będzie dalej działaćŹródło: AFP, fot: POLIZIA MODERNA
d31x2dj
d31x2dj

W wydanym komunikacie podkreślono, że papież aprobując propozycje dotyczące banku Instytut Dzieł Religijnych przedstawione mu przez kilka komisji doradczych "potwierdził znaczenie misji IOR dla dobra Kościoła katolickiego, Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego".

W nocie położono nacisk na to, że usługi świadczone przez IOR "wspomagają Ojca Świętego w jego posłudze powszechnego pasterza i wspierają instytucje oraz jednostki, które z nim współpracują".

W oświadczeniu znalazło się też zapewnienie, że obecny zarząd i kierownictwo banku dokończą realizację programu reform w tej instytucji, aby mogła ona działać jako część nowej struktury finansowej Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Najważniejszymi elementami przebudowanej struktury odpowiedzialnej za wszystkie sprawy finansowe za Spiżową Bramą są Rada oraz Sekretariat do spraw Ekonomicznych, powołane przez Franciszka.

Zgodnie z podjętymi wcześniej decyzjami działalność banku będzie podlegać regularnej kontroli ze strony utworzonego w Watykanie Urzędu ds. Informacji Finansowej.

d31x2dj

Ponadto w watykańskiej nocie przypomniano podjęte przez IOR zobowiązania dotyczące przestrzegania przepisów o przejrzystości transakcji finansowych i ich nadzorowaniu oraz dostosowaniu jego reguł do międzynarodowego prawodawstwa w tej sferze. Watykan podkreślił w komunikacie, że mają one fundamentalne znaczenie dla przyszłości Instytutu Dzieł Religijnych.

Gdy Franciszek tuż po wyborze z determinacją przystąpił do reformowania banku nie wykluczano nawet, że może go zlikwidować.

Kilka ostatnich dekad w historii watykańskiego banku naznaczyły takie skandale, jak zarzuty powiązań z groźnym rzymskim gangiem Banda della Magliana, prowadzenia niejasnych operacji finansowych i prania brudnych pieniędzy. Również w atmosferze skandalu do ustąpienia zmuszony został poprzedni prezes Ettore Gotti Tedeschi, któremu za pontyfikatu Benedykta XVI rada kardynałów zarzuciła nielojalność i niewywiązywanie się z obowiązków. On sam broni się i argumentuje, że został zdymisjonowany przez tych przedstawicieli hierarchii, którzy byli przeciwni wprowadzaniu programu reform i przejrzystości.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d31x2dj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31x2dj