Rekompensata tylko na papierze
Właściciele nieruchomości, na których znajdują się ważne dla państwa zasoby naturalne, np. węgiel czy gaz, nie dostali od skarbu pieniędzy za ich przejęcie
16.05.2011 | aktual.: 16.05.2011 06:24
Tymczasem przepisy to im gwarantują. Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi od osób, które pomimo wieloletnich starań nie otrzymały do tej pory rekompensat od państwa za przejęcie m.in. kopalin, wód (jezior, strumieni, źródeł wody mineralnej etc.) czy lasów.
Zgodnie bowiem z ustawą z 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju tego typu zasoby stanowią własność Skarbu Państwa.
Z kolei art. 7 tej ustawy przyznaje prawo do rekompensat właścicielom nieruchomości w zamian za przejęcie zasobów uznanych za strategiczne z punktu widzenia państwa. Szkopuł jednak w tym, że ani wspomniany przepis, ani inne przepisy tej ustawy nic nie mówią, na jakich zasadach można się o te pieniądze ubiegać. Kwestie te miały rozstrzygnąć przepisy odrębne. Do tej pory jednak ich nie uchwalono, mimo że od wejścia ustawy w życie upłynęło już dziesięć lat.
Nie wiadomo więc, czy ustalenie i wypłata rekompensat powinny się odbywać na podstawie indywidualnej decyzji administracyjnej, czy też wystarczy uregulowanie ustawowe, którego wykonanie zostanie powierzone właściwemu ministrowi. W opinii rzecznika praw obywatelskich wydanie przepisu blankietowego, który nie pociągnął za sobą uchwalenia uregulowań odrębnych, jest bez wątpienia zaniechaniem legislacyjnym naruszającym konstytucję. Rzecznik zwrócił się z interwencją w tej sprawie do ministra skarbu.
Renata Krupa-Dąbrowska