Zwolnieni urzędnicy wygrają w sądach

Redukcje w urzędach mogą się okazać dla budżetu niezwykle kosztowne. Zamiast 1 miliarda złotych rocznie oszczędności, przyniosą dodatkowe wydatki - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Zwolnieni urzędnicy wygrają w sądach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.12.2010 07:55

Dodatkowe koszty będą wynikiem nie tylko źle napisanej ustawy, na podstawie której od lutego przyszłego roku mają ruszyć redukcje. Dodatkowe wydatki mogą się wziąć stąd, że rządowi od dwóch lat nie udało się przygotować przepisów przyznających urzędnikom rekompensaty za nadgodziny.

Obecnie 370 tysięcy urzędników administracji centralnej i samorządowej wciąż nie ma prawa do rekompensaty za dodatkową pracę - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Rząd, mimo interwencji Komisji Europejskiej, planowane zmiany wciąż odkłada w czasie.

Zwalniani pracownicy mogą więc do sądu skarżyć nie tylko tryb zwolnienia, ale także domagać się odszkodowania za pracę ponad wymiar. Prawnicy, z którymi rozmawiała gazeta, nie mają wątpliwości, że urzędnicy będą te sprawy wygrywać.

Wystarczy, że odwołując się do sądu pracy, zakwestionują kryteria zwolnienia. Zwolniony urzędnik może żądać nie tylko odszkodowania, ale również wynagrodzenia za pozostawienie bez pracy oraz przywrócenia do niej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)