Trwa ładowanie...

Fundusz szkoleniowy sposobem na koszty

Firmy dostały nowy patent na podatkowe odliczenia. Wystarczy, że utworzą fundusz na kształcenie pracowników i przekażą na niego pieniądze.

Fundusz szkoleniowy sposobem na kosztyŹródło: Jupiterimages
d2ogiel
d2ogiel

Mogą te środki od razu zaliczyć do kosztów, a szkolenie zorganizować dopiero w następnym roku. Jeśli w ogóle nie uda się go zrobić, wykazują przychód. Tak więc przesuwają zapłatę podatku o rok.

Taki jest skutek zmian wprowadzonych 22 sierpnia w pakiecie antykryzysowym. Wynika z nich, że wpłaty na fundusz szkoleniowy obciążają koszty działalności pracodawców. Można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, i to od razu podczas wpłaty.

Po roku przychód

Co się stanie, jeśli pracodawca nie wyda środków funduszu na szkolenia? Musi wykazać przychód. Ale nie od razu. Przychodem podatkowym są bowiem środki funduszu niewykorzystane w roku, w którym zostały do niego wpłacone, lub w roku następnym.

_ Wynika z tego, że pracodawca, który wpłaci np. w październiku pieniądze na fundusz, zaliczy je od razu do kosztów i dzięki temu zapłaci za 2009 r. mniejszy podatek _ - mówi Rafał Iniewski, radca prawny, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.
_ Jeśli nie wykorzysta ich na kształcenie pracowników, przychód wykaże dopiero na koniec 2010 r. i wtedy odprowadzi od niego podatek. Jest to niewątpliwie ciekawy mechanizm optymalizacji podatkowej dla pracodawców. _

d2ogiel

Prosta procedura

Czy założenie funduszu szkoleniowego wymaga dużo zachodu? Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi, że zasady jego tworzenia i funkcjonowania reguluje układ zbiorowy pracy lub regulamin funduszu.

Jest on przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Jego dochodami są wpłaty pracodawców (zgodnie z układem zbiorowym lub regulaminem funduszu szkoleniowego) nie niższe niż 0,25 proc. funduszu płac oraz inne wpływy. Wydatkowanie środków funduszu następuje na podstawie postanowienia pracodawcy w uzgodnieniu z osobą kierowaną na szkolenie.

_ Z przepisów nie wynika natomiast wyraźnie, że firma musi utworzyć odrębny rachunek bankowy dla funduszu _ - wskazuje Elżbieta Puławska, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Janowski, Kulczycki, Puławska.
_ Jest tam jednak użyte pojęcie wpłaty. To może sugerować, że przedsiębiorca powinien jednak gdzieś te pieniądze na szkolenia przekazać, np. na subkonto. _

_ Na pewno przekazanie środków na fundusz musi mieć jakieś odzwierciedlenie w pełnej księgowości _ - tłumaczy Iniewski.
_ Pieniądze powinny zostać przeksięgowane na konto księgowe funduszu. A w książce przychodów i rozchodów do zarachowania kosztu powinno wystarczyć oświadczenie właściciela o przekazaniu środków na fundusz. _

d2ogiel

Fiskus może sprawdzić

Czy urząd skarbowy nie zakwestionuje takiej operacji?
_ Fiskus może sprawdzić, czy założenie funduszu szkoleniowego nie było czynnością pozorną, mającą na celu wyłącznie zaniżenie zobowiązań podatkowych _- ostrzega Puławska. _ Wprawdzie jeśli przedsiębiorca nie wykorzysta wpłat na kształcenie pracowników, musi wykazać przychód równy wcześniejszemu kosztowi, ale zawsze powinien pamiętać o odpowiedzialności karnej skarbowej za nieprawidłowości w danym okresie rozliczeniowym. Przekazując pieniądze na fundusz, powinien mieć więc jakąś koncepcję ich rozdysponowania. Najlepiej, by plan szkoleń określał w miarę szczegółowo regulamin funduszu. _

Opinia
Marek Kozaczuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Dewey & LeBoeuf

Aby wykazać koszty uzyskania przychodów, pracodawca nie musi przelewać pieniędzy na odrębny rachunek bankowy.

d2ogiel

Wystarczy, że podejmie decyzję o przekazaniu ich na fundusz szkoleniowy i udokumentuje to dowodem wewnętrznym. Zalicza środki pieniężne do kosztów, a przychód wykazuje dopiero wtedy, kiedy wie, że nie wyda ich na cele szkoleniowe w tym lub następnym roku. Tak wynika z przepisów.

Ale czy sam dowód wewnętrzny i regulamin funduszu wystarczy w razie kontroli urzędu? Nie ma takiej pewności, dlatego warto, aby pracodawcy zadbali o udokumentowanie tego, że faktycznie chcieli dokształcać pracowników. Radzę też, aby na środki funduszu tworzyli przynajmniej wydzielone subkonta na posiadanych już rachunkach bankowych.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

d2ogiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ogiel